Ekim 2021 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Gençlerle Başbaşa / Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Yağmur Yayınlarından çıkan Ord. Prof. Dr. Ali Fuad BAŞGİL hocanın kaleme aldığı Gençlerle Başbaşa kitabını inceleyeceğiz.

Bazı kitaplar vardır, üzerinden onlarca, yüzlerce yıl geçse bile değerinden hiçbir şey kaybetmeyen. Hala yazıldığı zamanki canlılığını koruyan. İçindeki tavsiyeleri yıllar geçse de uygulandığı zaman okuyucularını başarılı kılan. Gençlerle Başbaşa kitabı da böyle bir kitap. 1949 yılında yazıya geçirilmesine rağmen sanki yeni söylenmiş gibi cümleler.

Ali Fuad BAŞGİL hoca Türkiye için gerçekten çok değerli bir ilim adamı. Türkiye’yi de çok iyi tanıyan, Batı’yı da çok iyi tanıyan bir mütefekkir. İstiklal Harbi’nde cephede savaşmış bir yiğit. Kendini her yönü ile yetiştirmiş böyle bir değerimizin bizlere verdiği tavsiyeler de aynı şekilde kıymetlidir ki üzerinden yıllar geçmesine rağmen altın değerinde tavsiyelerde bulunmuş. Gençlerle Başbaşa kitabı eğitimciler için, gençler için bir fırsat kitabı. Vitamin gibi hazır bilgilerin olduğu ve uygulandığında çok faydalarının görüleceği bir kitap. Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince kitap içinden seçtiğimiz tavsiyeleri sunmaya çalışacağız.

"Gerçi muvaffak olmak, mesut (mutlu) olmak demek değildir. İnsan muvaffak olur, cemiyet içinde özlediği yerin daha üstününü bile alır da mesut olmayabilir. Servetin, iktidar ve şöhretin son haddine varmış nice insan vardır ki, içi dâima saâdet dünyâsının hasretiyle yanıp tutuşur. Mükellef (gösterişli) apartmanlarda, göz kamaştırıcı bir konfor ve lüks içinde yaşayan insanlar görürsün ki, bunun hepsini bir günlük saâdetle değişmeye hazırdır. Çünkü saâdet tamâmiyle gönül işidir. Ve içimizdedir. Onu kendi içimizden başka bir yerde sanıp aramak ve saâdeti sırf servet, iktidar ve şöhrette görmek çölde serabı su zannetmektir.

Bununla berâber, saâdetin yolu, muvaffakiyetin yolundan ayrı da değildir. Ve saâdet ülkesi, muvaffakiyet diyârının, biraz daha ilerisindedir. Bu diyârı aşmadan saâdete erişmek, imkânsız değilse de çok güçtür. Muvaffak olmuş bir insan için saâdete kavuşmak ise kolaydır, yalnız birazcık daha gayret işidir."

“Namusluluk; insan, vicdanı ile baş başa kaldığında ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir.”

-Öfkeliyken karar verme.

-Dilini tut.

-Kısa ve öz konuş.

-Kimsenin cehaletini yüzüne vurma.

-Dost kazanmak için cömert ol.

-Gençliğinde iyi arkadaş kazan.

- Ahlakını güzel tut.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr