Ocak 2022 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Bize Yakışan / Mehmet Dinç

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Mehmet DİNÇ hocamızın kaleminden Aşina yayınlarından çıkan Bize Yakışan isimli kitabı inceleyeceğiz.

Mehmet DİNÇ hocamız bizim gibi düşünen, bize ait değerleri gündeme getiren, çözüm olarak da bize ait değerleri sunan bir klinik psikolog doktor. Psikoloji ile ilgili yabancı literatür ve çözüm önerilerinin sunulduğu, bu alanda yüzlerce kitabın yazıldığı bir alanda gerçekten istifade edinilebilecek kitaplar da yazan bir derviş ruhlu yazar Mehmet DİNÇ hoca.

Bize Yakışan kitabı da 2021 Ocak baskılı bir kitap. Tam da lazım olduğu zamanda bizlerin istifadesine sunulmuş bir kitap. İnsan kendi ile ilgili çözümü çoğu zaman başkalarından bekliyor. Onlar bir şey yapsa, onlar arasa, onlar bana sorsa diye düşünüyor. Problem orta yerde duruyor ama. Çünkü beklenti başkalarından olunca problemlerimizin çözümü için de bir şey yapmaya zaman harcamıyoruz. O problem orada dururken üzerine onlarca başka problem daha ekleniyor. Ama biz hala başkalarını eleştirmeye devam ediyoruz. Mevcut problemleri çözmek için uğraşmıyoruz. Bu kitap aslında yapmamızı gerekenleri bize hatırlatan bir kitap. Bildiğimiz ama üzerine düşmediğimiz, çözüm için çaba göstermediğimiz meselelere eğilmemizi ve Bize Yakışanı yaptığımızda mutlu, huzurlu bireyler haline geleceğimizi bizlere hatırlatıyor.

Kitap 4 bölümden oluşuyor. İlk bölümde yazarımız bizleri kendi hikayemizi anlatmaya çağırıyor. Asıl tanışmanın nasıl olması gerektiği, dünyamızın hikayesi, kimin hikayesini yaşadığımız, hikayelerimizi kimlerle paylaştığımız, hikayemizin sahibinin kim olduğu, hikayemizdeki karakterler, zamanlar, mekanlar, fazlalıklar ve şahitlikler bu bölümde karşımıza çıkıyor ve bizi kendi hikayemizi incelemeye yönlendiriyor.

İkinci bölümde insan olarak neye ihtiyacımız vardan yola çıkarak, mutlu olmak için ne yapmamız gerektiği üzerinde durup, ahlak kavramı ile ilgili farklı başlıklarla bizlerin ahlak kavramına yüklediği anlam ve aslında ahlakın dindarlık değil, insanlık olduğunu öğrendiğimiz bir bölüm ele alınıyor.

Üçüncü bölümde dostluk kavramı üzerinde duruluyor. Neye dost olacağız diye başlayan bölüm; hayvanlara dost olmak, doğaya dost olmak, doğruluğa, davaya, zamana, yeryüzüne, gökyüzüne, yaşamaya ve ölmeye dost olmak, Allah Teâlâ ile dost olmak başlıklarını açıklarken sonlara doğru da nasıl dost olmalı ve nasıl dost kalmalıyız sorularına cevap arıyor. Son bölümde ise zor zamanlardan güçlü çıkmak ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr