Ağustos 2021 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Biz Bize / Taha Kılınç

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından çıkan Taha KILINÇ’ın kaleme aldığı Biz Bize isimli kitabı inceleyeceğiz.

 

Tecrübe, insan hayatı için önemli bir kavramdır. Karanlıkta bir fenerdir. Yabancı bir yerde kılavuzdur, rehberdir. Gece ay ışığıdır, yönümüzü bulmak için kutup yıldızıdır. İnsana doğru yolu gösterir. İlk insan Hz. Adem aleyhisselamdan günümüze kadar yaşamımız ile ilgili olsun, bilim ile ilgili olsun çoğu birikim tecrübelerin aktarılması ile olmuştur. Tecrübe aktarılmayınca ya da kıymeti bilinmeyince yeni doğan bir bebek gibi her şeyi sıfırdan öğrenmeye çalışırız. Buğdayı ne zaman ekeceğimizi, ağacı ne zaman dikeceğimizi tecrübelerle öğreniriz. Taha KILINÇ’ın kaleme aldığı BİZ BİZE kitabı da tecrübelerin aktarıldığı bir kitaptır. Kitap da bizlere tavsiye olarak anlatılanları sıfırdan öğrenmeye çalışmak yerine elimizde hazır bilgiler var diye düşünmeliyiz. Vitamin hapları gibi hazır bilgiler. Kullanırsak faydasını görürüz.

 

Pratik bir el kitabı olarak tasarlanan “Biz Bize” üç ana bölümden oluşuyor.

 

“Kimliğimiz” başlıklı ilk bölümde; hayata adım atmaya hazırlanırken kendi kendimizi keşfetmenin önemi, Allah Teâlâ’nın bizden ne beklediğinin anlaşılmasının aslında hayatımızın ana hedefi olduğu, kalbimizin huzurunun da tamamen buna bağlı bulunduğu işleniyor.

 

İkinci bölüm olan “Ufkumuz”da; bir Müslüman gencin zihin parametreleri, çevresine ve dünyaya hangi pencereden bakması gerektiği ve düşünce dünyasının nirengi noktaları konu ediliyor.

 

“Vazifelerimiz” isimli son bölümde ise ilk iki bölümde dile getirilen temel meselelerin pratik olarak hayata geçirilebilmesi için yedi adımdan oluşan bir yol haritası teklif ediliyor:

 

  1. İslam’ı derinlemesine kavramak,
  2. İbadetlerle arınmak,
  3. İslam coğrafyasını ayrıntılarıyla tanımak,
  4. Tarih okumak,
  5. Seyahat etmek,
  6. Dil öğrenmek,
  7. Seçtiğimiz meslekte en iyi olmaya çalışmak.

 

Rabbim bizlere faydalı şeyler öğretsin, öğrettikleriyle bizleri faydalandırsın. İlmimiz kendisine olan saygı, sevgi ve korkumuzu arttırsın. Bizlere niyette ihlâs, ilimde derinlik ve kullukta istikamet nasip etsin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr