Şubat 2021 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Bilinçli Genç Olmak / Nevzat Tarhan

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda, Timaş Yayınlarından çıkan Prof. Dr. Nevzat TARHAN’ın kaleme aldığı Bilinçli Genç Olmak isimli kitabı inceleyeceğiz.

Günümüzde insanlar X, Y, Z harfleriyle isimlendirilen kuşaklarla tanımlanıyor. 1965-1979 yılına kadar doğanlar X Kuşağı, 1980-2000 yılına kadar doğanlar Y Kuşağı, 2000 yılından sonra doğanlar ise Z Kuşağı olarak kategorilere ayrılıyor.

Her bir kuşağın özellikleri bir sonrakine göre farklılıklar gösteriyor. X Kuşağı, kurallara uyumlu, sadık ve çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak tanımlanırken; Y Kuşağı, yeteneğe ve başarıya çok fazla saygı gösteriyorlar. Bu nedenle kişisel gelişime ve girişim fırsatlarına daha fazla önem veriyorlar. Bir diğer özellikleri ise yaratıcı ve yenilikçi fikirlere oldukça açık olmaları olarak tanımlanıyor. Z Kuşağı ise, internet aracılığıyla sosyalleşmeyi tercih eden bir kuşaktır. Teknolojinin direkt kucağında doğan ve teknolojiyle yaşayan bu nesil birden fazla işi aynı anda, kısa sürede ve titiz biçimde yerine getirebilme yeteneğine sahip olarak tanımlanıyor.

Bizler gençleri tanıma noktasında kendi yetiştiğimiz zamana göre değil de gençlerin yetiştiği, etkilendiği çevreye göre değerlendirmelerde bulunmalıyız. Bu konuda da kendimizi sürekli geliştirmenin yollarını aramalıyız. Gençler bizlere garip gelen bir hareket ya da yaşam tarzı içerisine girdiğinde hemen yargılamaktan ziyade nedenleri üzerinde durup çözüm yolları bulamaya çalışmalıyız. Prof. Dr. Nevzat TARHAN hocanın, Bilinçli Genç Kitabı da hem gençler için hem de ebeveyn ve eğitimciler için faydalı olabilecek bir çalışma.

Dünya değişiyor. Diğer gençler gibi, sen de ailenden çok daha farklı bakabiliyorsun dünyaya. Ebeveynlerin ve öğretmenlerinle ufak tefek tartışmalar yaşaman çok normal. Özgür olmak istemen, gelecek hakkında kaygılanman, teknolojiye kolayca adapte olman gayet doğal… Çünkü anlaşılmaya ve anlamaya ihtiyaç duyuyorsun. Bu kitabı sana nasihat vermek için yazmadım. Bir dostunun, bir yol arkadaşının tavsiyeleri olarak görebilirsin yazdıklarımı. Sorunlarını arkanda bırakabilmen, hayata sevgi ve güvenle bakabilmen, yani gençliğinin tadına bilinçli şekilde varabilmen için tüm söylediklerim… Emin ol, önünde hayal ettiğinden çok daha güzel, umut dolu bir gelecek var…” diye sesleniyor gençlere Nevzat TARHAN hoca.

Kitabın birinci bölümünde, Gençliğin Getirdiği Sorunlarla Baş Etmenin Yolları bizleri karşılıyor. Günümüzde çokça şikâyet ettiğimiz konular bu bölümde karşımıza çıkıyor. Genç-Ebeveyn Çatışması, Dürüstlük mü Yalan mı, Gençlik ve Özgürlük, Gençlik ve Şiddet…

Kitabın ikinci bölümünde Eğitim ve Kariyer Yolunda Başarı Rehberini bizlere sunuyor Hocamız. Okul Başarısı, Başarı Baskısı, Karar Verme, Meslek Seçimi …

Kitabımızın son bölümü ise Duyguları Yönet Kötü Duygulardan Arın başlığı altında gençlerimizin duygu olarak rahatlamasını sağlayacak bir bölüm.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr