İLKADIM KİTAPLIĞI- Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum / Dr. Serkan Karaismailoğlu
Mart 2020 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+ Sesli Dinle    |  
Sesli Dinle    A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum / Dr. Serkan Karaismailoğlu

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle Elma Yayınlarından çıkan Dr. Serkan KARAİSMAİLOĞLU’nun kaleme aldığı Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum isimli kitabı inceleyeceğiz.

İlkadım Kitaplığı köşesini takip edenler ara sıra sağlıklı beslenme ya da sağlık konularında kitap incelemesi yaptığımızı hatırlayacaktır. Aidin Salih, Mehmet Ali Bulut gibi yazarların kitapları akıllara gelebilir.

Modern zamanın artık en önemli sorunlarından biri haline geldi beslenme konusu. Sünnete uygun beslenmeyi terk ettiğimizden beridir çok çeşitli sağlık sorunlarıyla da sık sık karşılaşmaya başladık. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol, Parkinson, alzaymır, çeşitli kalp hastalıkları, cilt hastalıkları, çok çeşitli alerjiler hatta kanser artık çok sık duyduğumuz ve garipsemediğimiz hastalıklardan bazıları.

Dünya üzerinde en büyük tohum üreticisi, zirai ilaç üreticisi, tıbbi ilaç üreticisi aynı firma. Gıdamızı değiştirmeleriyle birlikte de bizleri hastalandırmaları ve tekrar kendi iyileştirmeyen ilaçlarına mahkûm etmeleri kaçınılmaz sonuç oluyor. Sonuçta hastalanan sayısı her geçen gün artarken ilaç kullanan sayısı da aynı hızda artmaktadır. Hastalıkların büyük bir çoğunluğu kronik hale geliyor ve insanımız hayatı boyunca her öğünde çeşitli sayılarda ilaç tüketmeye devam etmektedir. Bizler iyileşme mücadelesi verirken küresel şirketler zenginliklerine zenginlik katmaya devam ediyor maalesef.

Bu sayıda inceleyeceğimiz kitabı tavsiye üzerine aldım ve 280 sayfalık kitabı bir günde okudum. Sonuçta bu köşe bizlere emanet. Tanıttığımız kitapları dikkatli seçmeliyiz.

Kitabımız 11 bölümden oluşuyor. Karikatürlerle desteklenmiş ki gayet güzel olmuş. Mizahi bir dille kaleme alınmış. Normalde çok sıkıcı olan bölümler bu sayede çok rahat okunabiliyor. Yazar bilimsel bir kitabı gayet güzel bir üslupla bizlere sunmuş. Müslüman bakış açısıyla kitabı okuduğumuzda Rabbimizin büyüklüğü bir kez daha karşımıza çıkıyor. Ayrıca sünnete uygun beslenmenin önemini bir kez daha anlıyoruz.

Az yemek, acıkmayınca yememek, çok karışık yememek gibi kurallar günümüz insanı için hayati kurallar haline geldi artık. Ayette belirtilen, yiyeceğin helal ve temiz olması meselesi ise aldığımız her bir gıda maddesi için çok büyük önem taşıyor. Bizler ne yiyorsak oyuz aslında. Temiz yiyecekler bizleri temizlerken, içerisinde garip garip gıda maddelerinin bulunduğu albenili ambalajlarla bizlere sunulan gıdalar ise hiç masum değil.

Müslümanlar olarak zihnimize giren her bilgiden sorumlu olduğumuz gibi midemize giren her maddeden de sorumlu olduğumuzu unutmayalım.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr