Eylül 2020 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- 99 Çocuk Oyunu ve Bilmeceler / Şerife Tortop

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle Erkam Yayınlarından çıkan 99 Çocuk Oyunu ve Bilmeceler isimli kitabı inceleyeceğiz.

Oyun, çocuklarımızın bedenî ve ruhi gelişimi için şarttır. Oyun, çocuk için en önemli “iş”, oyuncakları da en önemli aletlerdir. Oyun, çocuğa kimsenin öğretmediği şeyleri öğretir.

  • Çocuk, oyunda bedenini çalıştırır, kaslarını çeşitli şekillerde kullanarak geliştirir.
  • Kendini güvende hisseder ve sorumluluklarını kavrar.
  • Zekâsını kullanmayı geliştirir. Dünyayı ve çevreyi keşfeder, sürekli bilgiler edinir.
  • Karar verme yeteneği artar. Aklını ve becerilerini kullanmayı öğrenir.
  • Oyun, çocuğun enerjisi, birikimini sarf etmesini, duygularını ifade etmesini sağlar.
  • Canlı bir oyun ortamında, çocuğun dili gelişir, konuşma becerileri artar, sözlü olarak anlaşmayı, problemlerini çözmeyi öğrenir.
  • Çocuk, doğru, yanlış, güzel, iyi, kötü, haklı, haksız gibi kavramları ve alışkanlıkları oyun sırasında görür, öğrenir, dener ve benimser.
  • Ana-babalar çocuk oyunlarını gözleyerek ve dinleyerek, çocuklarını daha iyi tanırlar. Çocuğun huyları, davranışları, istekleri, düşünceleri, duyguları, mizacı, kuvvetli ve zayıf yönleri en açık şekilde oyun oynarken ortaya çıkar.
  • Bir çocuk ne kadar değişik oyun oynarsa, gelişimin hangi aşamasında olursa olsun öğrenme becerisi o kadar zenginleşir.

Günümüz çocuğunun en büyük yitiği oyun. Taşlaşmış binalar ve robotlaşmış duygular arasında kısılıp kalmış yetişkinlerin en büyük yitiği… Çocuklar oyunu yitirdiğinden beri büyükler sevgiyi, gülmeyi kaybetti. Teknolojinin ve refahın son demine ulaşmış çocuklarımız, çocukluklarının en gözde sevgilisini yitirdi. Belki ellerinde cep telefonları, kucaklarında tabletleri var ama hepsi oyun fakiri.

Günümüz çocuklarını bir nebze oyun fakirliğinden kurtaracak güzel bir kitap, 99 Çocuk Oyunu ve Bilmeceler kitabı. İçinde bildiğimiz ve bilmediğimiz 99 çocuk oyunu ve yüzlerce bilmece mevcut. Oyunların hepsi rahatlıkla uygulanabilecek oyunlar. Bilmeceler ise dil gelişimleri açısından gerçekten çok faydalı olacak bilmeceler.

“Oyun, çocuğu büyümeye ve olgunlaşmaya doğru çeken bir güçtür. Onu belli seviyeden daha olgun, daha akıllı bir seviyeye doğru çeker, götürür. Birçok şey oyun heyecanı ile öğrenilir. Bedenin gelişmesi de oyun sayesinde normal seyrini izler.” Mevlana

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr