Mayıs 2021 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İLKADIM KİTAPLIĞI- 6 Asırlık Devlet 6 Yılda Nasıl Yıkıldı? / Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda Nesil Yayınlarından çıkan Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU’nun kaleme aldığı “6 Asırlık Devlet 6 Yılda Nasıl Yıkıldı?” isimli kitabı inceleyeceğiz.

Osmanlı Devleti ile ilgili birçok kitap yazılmıştır. Kim hangi açıdan Osmanlı’ya bakıyorsa yazdığı kitaplar da o doğrultuda oluyor. Osmanlı’yı seven hiç hatalarından bahsetmezken ya da çok az bahsederken; Osmanlı’yı sevmeyen yazarlar ise sanki Osmanlı’nın yaptığı hiç güzel iş yok gibi hep hatalarından bahseder.

Osmanlı bizim devletimiz. 100 yıl öncemiz bizim. Kimimizin dedesi Osmanlı vatandaşı, kimimizin de dedesinin babası. Bize çok uzak değil. Yaşı belli seviyede olan kişiler küçüklüklerinde Osmanlı Devleti zamanında doğan insanları bile görmüştür. O kadar yakın bize.

Tarih ile ilgili anlatılanlar tek bir cepheden anlatıldığında ortada tarih kalmıyor. Yazan kişinin düşünce dünyası bize neyi anlatmak istiyorsa aslında bizler onları okuyoruz. Özellikle Osmanlı’nın son dönemi ve cumhuriyetin ilk yılları ile ilgili yazılan tarih bu şekilde olduğu için tartışmalar bir türlü bitmiyor. Çoğu bilgi ya yanlış ya da bilinçli olarak değiştirilmiş. Hâlbuki bilmemiz gerekenler zamanında dosdoğru şekilde yazılsaydı, tarihte de dürüst olabilseydik şu an her şey daha kolay olabilirdi.

Ama aşırı yüceltme ya da tam tersi aşırı kötüleme davranışı, insanları yanlış yönlendirmeye devam ediyor. Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU hocamız doğruları kaleme almaya, doğruları anlatmaya çalışan bir bilim adamıdır. Belgelerle yazar, belgelerle konuşur. Hamaset değil, doğru bilgiler anlatır. Bizi anlatır. Bizden biridir çünkü. Dertlidir. Yanlış anlatılanları ya da yazılanları görünce içi kan ağlayan biridir. Doğruyu her daim savunmaya çalışan bir hocamızdır.

“6 Asırlık Devlet 6 Yılda Nasıl Yıkıldı?” kitabı Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU hocanın Osmanlı Devletinin en çok tartışılan padişahı 2. Abdülhamid Han ve ondan sonra gelen İttihad ve Terakki yönetimini ele aldığı bir kitap.

Yazarımız:

“Osmanlı Devleti’nin yıkılışı üzerinden yaklaşık yüzyıl geçti. Aradan geçen onca zamana rağmen tahlil edilmeyi bekleyen onlarca konu bir türlü gereken ilgiyi görmedi. Öyle ki, asırlar boyunca dünyaya yön vermiş köklü bir devletin birkaç yılda hızlıca yıkılması, pek çok soruyu da beraberinde getiriyordu ve bunların aydınlatılması gerekiyordu.

-Osmanlı’yı yıkılışa götüren faktörler nelerdi?

-Balkan Savaşları’nın, 31 Mart Olayı’nın ve 1. Dünya Savaşı’nın Osmanlı’nın yıkılışındaki etkisi ne ölçüdeydi?

-Osmanlı’nın yıkılışında etkin rol oynayan karakterler kimlerdi?

-Osmanlı’nın devlet yapısına nüfuz eden masonik yapıların yıkılış sürecine ne gibi etkileri oldu?

-Bu kaçınılmaz bir yıkılış mıydı, yoksa aslında önlenebilir bir organize faaliyet miydi?

Bütün bu soruların ardından akla bir de şu geliyor: Peki, Türkiye Cumhuriyeti de aynı sona maruz kalabilir mi? Bu ve benzeri soruların cevabı, elinizdeki kitabın sayfaları arasında okunmayı bekliyor.” diyerek kitapta bizleri nelerin beklediğini açıklıyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr