Şubat 2015 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İlkadım Kitablığı: Müslümanın İlk Görevleri & Kur’an Sofrası

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay İlkadım Kitaplığımızda iki güzel eser daha tanıyacağız. Sultantepe Yayınları ’ndan çıkan, Kemal TAŞKIN ve Halit KARADAYI hocalarımızın beraber hazırladıkları Müslümanın İlk Görevleri ile Nejla BAŞ’ın Kur’an Sofrası kitaplarını inceleyeceğiz.

İlk olarak inceleyeceğimiz Müslümanın İlk Görevleri kitabımız özellikle ortaokul veya liselerde seçmeli ders olarak okutulan Temel Dini Bilgiler dersi için çok güzel bir ders kitabı olabilecek nitelikte. Hatta yaz kurslarında veya bizlerin evlerimizde çocuklarımıza dini bilgileri öğretmemizde kullanabileceğimiz güzel bir kitap.

Yazarlarımız Kemal TAŞKIN ve Halit KARADAYI kitapla ilgili şu açıklamalarda bulunuyorlar: “Müslüman olan herkesin, itikat, ilmihal ve ibadet gibi dinimizin temel bilgilerini bilmesi ve bunları hayatına tatbik etmesi gerekir. Bu kitap, ebedi saadeti kazanmak için gerekli olan en temel itikat, ilmihal, ibadet ve ahlak bilgilerini içermektedir. Bununla beraber Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen Peygamberlerin -aleyhimüsselam- ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa -sallallahu aleyhi ve sellem-’in hayatı, kısa ve öz bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Peygamber Efendimizin hayat veren sözlerinden “40 Hadis” derlenmiştir.

Özetle, farklı kaynaklarda bulabileceğimiz birçok konu kısa ve anlaşılır bir üslupla bizlerin istifadesine sunulmuş.

İkinci olarak inceleyeceğimiz kitabımız ise Gıda Bilimi ve Teknolojisi uzmanı olan Nejla BAŞ tarafından yayına hazırlanmış. Kitabımızda Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde tavsiye edilen gıdalar tek tek inceleniyor ve alfabetik sıraya göre bizlerin bilgilenmesi sağlanıyor. Gıdaların genetiğiyle oynandığı, yapay gıda maddelerinin çoğaldığı, sebebi belli olmayan hastalıkların türediği, obezitenin hızla yaygınlaştığı, insanların yediğine içtiğine dikkat etmediği günümüzde bu tür kitapların okumamız gerekenler arasında ilk sıralarda yer alması gerekiyor. Bizler Müslümanlar olarak hadislerde tavsiye edilen beslenme şekline dönmek zorundayız. Müslümanın beslenmesi de Üsve-i Hasene olan Peygamber efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- gibi olmalıdır. Dolayısıyla bu tür kitaplar bu konuda hemen bizlerin yardımına koşuyor.

Yüce kitabımızda 25 adet gıda maddesi bildirilmiştir. Bu 25 gıda maddesi ve Peygamber Efendimizin sevdiği yiyecek ve içecekler Kur’an Sofrası kitabımızda bizlere ayrıntılı bir şekilde tanıtılıyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr