Nisan 2015 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İlkadım Kitablığı: Karar Odası & Etkili Öğretmenlik

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ay sizlerle iki güzel kitap daha inceleceğiz. Selman KAYABAŞI tarafından yayına hazırlanan Karar Odası ile Muhammet YILMAZ tarafından hazırlanan Etkili Öğretmenlik isimli eserleri tanıyacağız.

İlk olarak inceleyeceğimiz kitabımız Selman KAYABAŞI’nın Yakın Plan yayınlarından çıkan Karar Odası isimli kitabı operasyon serisinin ikinci kitabı. Köşemizi takip edenler Selman KAYABAŞI’nın kitaplarının hepsini tanıtmaya çalıştığımızı fark edeceklerdir. Yazarın kendi ifadesiyle: “Yazdıklarım benim ürettiğim veya keşfettiğim şeyler değil. Sadece bir yerlerde saklı olanı, bir köşede muhafaza edileni, aranmayanı, sorulmayanı bulup önümüze sermeye çalışıyorum. Haliyle okuduklarınızı benim yazdıklarım, sizin de öğrendiğiniz şeyler olarak görmeyin; beraber okuyor, beraber öğrenmeye çalışıyoruz.” Tarihi olayları farklı bir bakışla okumamızı sağladığı için, illa ki benim yazdıklarım doğru, diğerleri yanlış demediği için tavsiye ediyorum Selman KAYABAŞI’nı.

Karar Odası kitabında İngilizlerin Osmanlı Devletinin son döneminde devletimizin içine nasıl yerleştiklerini, Musul’daki petrolü ele geçirmek için nasıl sinsice hareket ettiklerini, bu petrolü bizden görünen piyonları vasıtasıyla nasıl kendilerine imtiyazlı hale getirdiklerini, Amerika’nın barış ve demokrasi kılıfıyla bölgemize niçin geldiği ve nasıl yerleştiği, Irak’ı niçin işgal ettiği, Mehmet Akif’in Teşkilat-ı Mahsusa içindeki faaliyetleri, 2. Abdülhamid’in üstün zekâsının örnekleri, Türkiye’de gerçekleştirilen bazı operasyonlar vb hususlar bizleri bekliyor. Ayrıca kitabın son bölümünde yer alan Bosna Hersek’teki soykırımı anlatan Aliya İzzet Begoviç’in ağzından yazılan mektup ile işkencelere maruz kalmış bir Bosnalı Müslümanın mektubu okuyucuyu farklı bir havaya sokuyor. En azından BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın gerçek yüzünü hatırlamamız bakımından faydalı olmuş.
   
İkinci olarak tanıyacağımız kitabımız ise Muhammet YILMAZ hocanın hazırladığı ve Ensar Yayınlarından çıkan Etkili Öğretmenlik. Bizden olan, bizim gibi düşünen bir yazar tarafından hazırlandığı için değer verdiğim bir kitap. Kitabımız beş ana bölümden oluşuyor. Birinci bölüm giriş mahiyetindedir. Bu bölümde varlıklar içinde insan ve eğitimi inceleniyor. İkinci bölümde kişisel özellikleri ve tutumları açısından etkili öğretmenlik anlatılırken “ Etkili öğretmenlik nasıl yapılır?” sorusuna bir öğretmen olarak cevap vermeye çalışıyor yazarımız. Üçüncü bölümde öğretmenlerle öğrencilerin iletişi tecrübî bir şekilde anlatılıyor. Dördüncü bölümde ise öğretmenliğin bütün hünerlerinin gösterildiği sınıf yönetimi konusu ele alınıyor. Beşinci ve son bölümde ise öğretim yöntemleri konusu bizlerin istifadesine sunuluyor

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr