İLKADIM'DAN-Var Biraz da Sen Oyalan
Ocak 2023 Mehmet ERTURAN A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-Var Biraz da Sen Oyalan

 

“İslami Düşünce ve Kültür Dergisi” İlkadım dergimizin 414. sayısıyla karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz.

2023’ün ilk sayısında kapak dosyamızın konuları arasında mal ve mülke olan bakışımızı gözden geçirmemizi sağlayacak başlıklar var.

Kur’an İklimi köşemizde dergimize sunduğu katkılarla tanıdığımız Selim Armağan; mal, mülk, malik kavramlarını, İslam’da mülk-devlet ilişkisini, maliki yevmi’d-din ifadesini anlamaya ve anlatmaya çalıştı.

“Asi insan, kullandığı eşyaların, emri altında çalışanların, dünyanın ve evrenin sahibi olduğunu iddia etse, hatta ilahlığını ilan etse, özünde bilir ki; bu kendi aklının ve maddenin kendisi ile bir oyunudur. Gerçekte o, kendini dahi kontrol edip yönetemeyen bir acizdir.”

Aşır Korkmaz; Müslümanın mal ve mülke bakışında ilk akla gelen ve sıkça zikredilen isim ve kıssalardan olan Karun ve Karunlaşma hususlarına dikkatleri çekerek Karunlaşma nedir, nasıl olur ve bundan neler öğrenmemiz gerektiğine değindi.

“Artık Müslümanlar ebedi hayatın cennetini cepte görme gafleti içerisinde dünyayı cennete çevirme yarışındalar. Müslümanlar ‘Yitik Cennetlerini’ artık bu dünyada aramaktadırlar. İşte tam bu noktada, Kur’an’ın Mülkiyete bakış açımızı inşa eden “Karunlaşmak” mesajı her zamankinden çok daha fazla önem arz etmektedir.”

Muhammed Adil Kapan; “gönlümüzdekiler neler” sorusuna cevap ararken mal ile olan imtihanımız gibi diğer imtihanlarımızı da zikrederek bizleri ikaz etti.

“Gönlümüzden birçok şey geçer; hem dünyevi hem uhrevi. Ama hangisini tercih ettiğimizdir mühim olan. Hatta ne ölçüde tercih ettiğimiz.”

Arif Aslan Kaynar; Müslümanın gönlünde, aklında, fikrinde ve zikrinde yer edinmeye çalışan onlarca arzu karşısında “Müslümanın arzusu ahiret olmalı” dedi.

“Maddi kazançlarımızı ahiret sermayesine dönüştürülmeli, sürekli Hakkın rızasını elde etme aracı olarak görmeliyiz. Yoksa yarın mahşerde hesabını veremeyeceğimiz bir metâya dönüşmesinden korkmalıyız. Araçlarımız Allah yolunda, hizmetler için çalışmalı. Kendi dünyanız için kullandığımız kadar belki daha fazla İslami hizmetlerde kullanmalıyız.”

Kapak yazılarımız kadar; Abdullah Gülcemal, Hamdi Öz, İbrahim Cücük, İbrahim Çiftçi, M. Selçuk Özdoğan, Mahmut Aveder, Nuri Ercan, Oğuzhan Cücük, Ömer Faruk Özcan, Prof. Dr. Mehmet Soysaldı ve Prof. Dr. Mustafa Ağırman imzalarını taşıyan köşe yazılarımız da siz değerli okuyucularımızın kıymetli vakitlerini bekliyor.

Nureddin Soyak’ın kaleme aldığı baş yazımız “Ruhsuz Başarı” başlığını taşırken merhum Zeki Soyak hocamıza ait yazı ise “Kur’an’ın Farkını Fark Etmek” başlığıyla okuru selamlıyor.

Yeni yılda, yeni sayılarımızda yine istifade edilebilir nice içeriklerde görüşebilmek ümidiyle…

Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr