İlkadım'dan (Sayı: 340)
Kasım 2016 Editör A- A+
A- A+

İlkadım'dan (Sayı: 340)

15 Temmuz Ruhunu Ele Geçirmeye Çalışanlar

15 Temmuz’u takip eden günlerde bazı boyalı basında yapılan yorumlara ve televizyon programlarına hâkim olan tavırlara baktığımızda gördük ki -fırsat bu fırsa- zihniyetindeki müflisler FETÖ bahanesiyle İslam’a ve Müslümanlara saldırıyor. Gazeteler, dergiler, radyo ve televizyon kanallarıyla Müslümanlara her gün dil uzatılıyor. İslam ve Müslümanlar Türkiye’nin bugününde ve yarınında söz sahibi olmasın isteniyor. 1071’den beri Anadolu’ya ruh veren İslam medeniyeti beyefendi görünümlü tiplerce hançerleniyor.

Ergenekon tutuklamalarının bir kumpas olduğu anlaşıldıktan sonra Silivri Cezaevi’nden çıkarılan isimlerden biri cezaevinin hemen önünde yaptığı basın açıklamasında “Ergenekon’dan çıktık. Kınından çekilmiş kılıç gibiyiz. Bütün cemaatlerin, tarikatların kökünü kazıyacağız!” gibi meydan okuyucu cümleler kurmuştu. Bir başka televizyon programında “Bizi Ergenekon’dan yargılayan hakim şimdi cezaevinde” diyerek hem mağdur olduğunu ifade ediyor hem de rakiplerine “haklı ve güçlüyüz” mesajı veriyordu.

Geçen ayki Ekim sayımızda Yusuf Kaplan’ın “Geliyorum Diyen Tehlike: Laiklik Pompalanıyor, Cemaatler Bombalanıyor” başlıklı yazısını okuduysanız ve 15 Temmuz sonrası İslamî camiaya yapılan taarruzlarından haberiniz varsa bu çevrelerin kurnazlık yaptığını pekala anlayabilirsiniz. Çünkü samimi değiller. Amaca giden her yolu mubah gördüklerinden tepki çekmek istemiyorlar ve üzerilerine kendilerinin de yakıştıramadığı düşündüğümüz tipten maskeler takıp kostümler giyiyorlar. Anlayacağınız oldukları gibi görünmüyorlar. Müslümanların da tuzaklara düşmemesi gerekiyor. Dikkat!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından bir zamanların Ergenekon mahkumları şimdi her yerde kahramanlık yapıyor. Bunların başında yine Avrasyacılar olarak anılan önceki yıılarda Kandil’de bölücü örgüt liderleriyle samimi pozları yayınlanan Aydınlık ekibi geliyor. Emekli askerlerin başını çektiği bir grup gündeme hakim olmaya çalışırken kendi kodlarını kullanıyor. Yargıda, emniyette ve ordudaki Atatürkçü ve cumhuriyetçi arkadaşlarından bahsediyor. Cumhurbaşkanı ve iktidar partisinin 15 Temmuz Ruhu dediği toplumsal bütünleşmeye saydığımız bütün kadrolarıyla sahip çıkmaya, yön vermeye çalışıyor.

Gerek 15 Temmuz’a giden süreçte FETÖ üzerinden çekilen operasyonlar gerekse 15 Temmuz’un ardından gündemden düşmeyen laiklik vurguları ve sahte kahramanlar bize merhum Zeki Soyak hocamızın eğitimlerinde ve eserlerinde önemle üzerinde durduğu İslam’ın ölçülerini hatırlatıyor. “İtidalli olmak, İslam’a bir bütün olarak bakmak, İşleri istişare ile yapmak, Vasıtaları gaye edinmemek, Taassuptan sakınmak.” gibi.

İlkadım dergisi olarak ülkemizde yaşanan ve gittikçe de tırmanan olaylar karşısında Müslümanlar fertler ve topluluklar olarak olarak dengeyi kaybetmemek için ölçülerimizi yeniden gündeme alalım dedik. Diğer yandan 15 Temmuz Ruhunu ele geçirmeye, İslam ve Müslümanlar üzerinde her seferinde baskı oluşturmaya çalışanlara nefsi müdafaa hakkımızı kullanırcasına bir cevap vermek istedik.

Tahir Dağaslanı “İtidal üzere olmak”, Metin Başbuğ “İslam’a bir bütün olarak bakmak”, Salim Çelik “İşleri istişare ile yapmak”, Süleyman Konak “Taassub” ve Abdulbaki Öncel “Vasıtaları gaye edinmemek” yazılarıyla, bahsettiğimiz ölçülerin her birini ayrı birer yazı konusu edinerek kapak dosyamızı oluşturduk. Bolca istifade edilebilmesi ümidiyle…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2016

Sayı: 340

İlkadım Arşiv