İLKADIM'DAN-Küçük İhmaller Büyük Olaylar Demektir
Nisan 2020 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-Küçük İhmaller Büyük Olaylar Demektir

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergisi, Bahar mevsiminin ikinci ayında, Nisan sayısı ile 381. kez karşınızda. 381 aydır özel dosya konuları ve köşe yazılarımızla hem hanelerinize hem de gönüllerinize misafir olabilmenin, misafirliğin hakkını verebilmenin gayretindeyiz.

Malumunuz olduğu üzere 2018 yılı Ocak ayından bu yana bir internet dergisi olarak yayın hayatımıza devam ediyoruz. Dijital dünyada edindiğimiz tecrübe ile www.ilkadimdergisi.net sitesinde ve İlkadım Dergisi mobil uygulamamızda sizleri ağırlıyoruz.

Parmak uçlarınızda, klavye tuşlarınızda bizlere vakit ayırarak yazılarımızdan ve yazarlarımızdan istifade etme hakkınızı azami miktarda tutabilmek için çabalıyoruz. Yazarlar, yayın kurulu, tashih ve tasarım çalışmaları derken görünen isimlerimizin yanında isimsiz ve görünmeyen kahramanlarımızla da bu çabayı her sayıda daha da ileriye, ötelere taşımayı amaçlıyoruz.

Kendimizden ve siz okuyucularımız için yapmakta olduğumuz sürekli çalışmalardan sıklıkla bahsetmemizin sebeplerinden biri verilen emeğin, yapılan mesai ve fedakârlıkların farkına varılmasını murad ediyor olmamız. Elbette bu hatırlatmaların sebebi gösteriş değil. Elimizden geldiği kadarıyla ortaya bir ‘marifet’ koymaya çalışıyor ve buna ‘iltifat’ edilmesini, ‘ilgi’ gösterilmesini arzuluyoruz. Tıpkı yayın camiasının bütün üyelerinde hâsıl olan bazı ‘beklentiler’ gibi.

Marifetimizin emek olduğuna inanıyor ve buna karşı gösterilecek iltifatın da ‘vakit ayırmak, okumak’ şeklinde olabileceğinin altını çiziyoruz. Emeğimiz karşısında bizlere sunacağınız teşekkür ve ücretin ne olduğunu merak edenler varsa ve onlara yardımcı olabildiysek ne mutlu biz İlkadım dergisi camiasına.

Tüm dünya gibi ülke ve toplum olarak bizler de tek kelimeyle ‘karantina’ olarak özetlenebilecek zor günlerden geçiyoruz. Topluma yön verme noktasına erişmiş kimseler yaptıkları açıklamalarda, aldıkları önlemlerle ve paylaştıkları örnek dualarla bizlere yardımcı olabilmenin peşinde. Herkesin kendine sık sık hatırlatması, ilmihal edinmesi gereken davranış şekillerinden biri de ‘tedbirin kuldan, takdirin Allah’tan olduğu’ gerçeği.

Herkesin kendi adına alacağı tedbirler, muhatap olduğu kimseler için de koruyucu davranışlar kapsamına giriyor. Bir nevi, sizlerin korunması benim aldığım önlemlerle, benim korunmam ise sizlerin tedbirleriyle başlıyor. Allah korusun, küçük ihmaller büyük olaylara sebebiyet verebiliyor.

Nureddin Soyak hocamıza ait ‘Kaygılar ve Endişeler’ başlıklı başyazımız güncel bir içeriğe sahip. “Bazı kaygı ve endişeler hayatın yaradılış amacına hizmet ederken, bazı kaygı ve endişeler de hayatı yaşanılmaz hale getirir.” cümleleriyle başlıyor ve “Kadere iman eden kederden emin olur.” hakikatinin vurgulandığı bir cümle ile son buluyor.

Yine malum gündemle ilgili Diyanet İşleri eski başkanlarından Mehmet Görmez’e ait bir video kaydı var internette. ‘Usül’ bahsi üzerinden ilerleyen kayıtta, içinde bulunduğumuz maddi ve manevi zor günlere karşı oldukça isabetli, rahatlatıcı ve yol gösterici ifadeler yer alıyor. Farklı isimlere ait benzer birçok videoya internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı okumalar ve günler dileriz.

Allah’a emanet olunuz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr