İLKADIM'DAN- İnsan Yanılandır
Ocak 2022 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN- İnsan Yanılandır

Kıymetli Okuyucu;

2022’nin ilk sayısı olan 402. sayımız hazır ve huzurlarınızda.

İlkadım’ın yürüyüşü sürüyor. Umuyoruz ki üzerine koyarak, geride bıraktığı izleri aratmayarak, yeni ve takip edilesi izler bırakarak yolculuğumuz devam ediyor.

Yeni yılda dünyanın gündeminde; virüs ve salgınla mücadele, iklim değişiklikleri, enflasyon, faiz, zamlar vb. gibi hayatı doğrudan ilgilendiren konular var. Dolaylı gündemler de malumunuzdur.

2022, bu gündemleri selefi olan yıllardan aldı. Tıpkı evladın babasının sadece malını değil geride bıraktığı borçlarını da devralması gibi…

Bir kısmını sıraladığımız bu gündemlerin hiçbiri yeni değil. Değişen sadece yılın adı. Mevcut yılı eskitip yenisini karşılayanlar aynı insanlar… Yeni yılda önceki seneden kalan meselelerle uğraşacak, çözüm arayacak olanlar da aynı kişiler…

Dememiz o ki; yıl yeni ama her şey bildiğiniz gibi…

Buradan bir karamsarlık tablosu çizmeye çalıştığımız anlaşılmamalı. Ümit, olmazsa olmazımızdır ve “ol” deyince olduran bir Rabbimiz vardır.

Dünya gündemindeki malum meselelerle insan tek başına mücadele edeceğine inanıyor, kendinin yine kendinden başka yardımcısı olmadığını, bütün insanlık bir araya gelerek bu sorunların çözülmesi gerektiğini düşünüyorsa eğer rahatlıkla söyleyebiliriz ki yanılıyor.

İlk düğmeyi yanlış ilikleyip sonraki düğmeleri de yanlış iliklediğinin farkında olmadan kıyafetini üzerine giyen bir insan gibi doğru yaptığını düşünüyor ama yanılıyor.

Yanıldığını anlaması için aynanın karşısına geçip kendini görmesi gerek…

Sadece insanlığı ilgilendirmediği halde sadece insanları hesaba katarak insanlığı bekleyen tehlikelerin üzerinden gelmeye çalışmak yorgunluktan başka bir şey kazandırmayacak.

Kıyafetini düzeltmesi için aynaya ya da dikkatli gözlerin kendini uyarmasına ihtiyaç duyan kişi gibi insanlık da mevcudu iyileştirmek için ayna vazifesi görecek kıymet ve rehbere muhtaç.

İnanan insanlar için önce Allah’tan sonra da elçisinden daha kıymetli bir şey yok. İnsan, o kıymetlere yaklaştıkça kendini görme imkanı ve düzeltme fırsatı buluyor. Peygamberimizin bıraktığı iki emanetin durumunu herkes birbirine sormalı, onların sürekli hatırda tutulmamasını sağlamalıdır.

İlkadım dergisinin elinden geldiğince her ay ortaya koyduğu çaba bu şekilde okunmalıdır. Yazarlarımız dünya ve ahiret konusunda anladıklarını aktarmak hususunda İlkadım’ı bir araç olarak değerlendirmekte, bununla sorumluluklarını yerine getirmeye gayret etmektedir.

Ocak sayımızın kapak dosyasındaki konu başlıkları sıralayarak vedalaşalım.

Şevket Şayakdokuyan, şeytan ve hilelerini; Hamdi İlik, cahillik ve bilgisizliği; Muhammed Adil Kapan da batıl yaşamı kaleme aldı.

Allah’tan; iman edip salih amel işleyen ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye eden kullarından olabilmeyi dileriz. Yeni sayımızda görüşmek üzere…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr