İLKADIM'DAN-Hoş Geldin Yâ Şehr-i Zilhicce
Temmuz 2022 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-Hoş Geldin Yâ Şehr-i Zilhicce

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergimiz, Temmuz 2022 sayısıyla 408. kez sizlerle.

Dile ve klavyeye kolay geliyor ama 408 sayılık mazimiz çeyrek asrı aşıyor

İlk sayımızdan bugüne kadar emeğini emeğimize katan isimli isimsiz kahramanlarımızın hepsine teşekkür ve vefa borçluyuz. Vefat edenlerimize rahmet, yaşayanlarımıza selam olsun.

Yeni sayımız, Kurban Bayramıyla taçlanan Zilhicce günlerine tevafuk ettiği için dosya konumuz Hacc olsun istedik.

Şevket Şayakdokuyan, Peygamber Efendimizin aleyhisselam yaptığı haccı anlatmaya ve anlamaya çalıştı. Kolayca ilerleyen, doğal ve akıcı üslubunun sizlere okuma zevki vereceğini düşünüyoruz. Yazı dilindeki rahatlığın en büyük sebeplerinden birini, kendisinin görevi gereği Arabistan’da yıllarca bulunmuş olmasına bağlayabiliriz. Karşınızda, bilgisini tecrübesiyle harmanlayıp okura sunan bir kalem bulacaksınız.

Sinan Gün de aynı şekilde görevi gereği yıllarca Arabistan’da bulunan, bilgisini tecrübesiyle yoğurma imkanı bulan yazarlarımızdan. Kendisi, Hacc dosyamıza, Hacı olma yolunda biriktirdiği içten hatıraları ile katkıda bulundu. Hacc ibadetini yerine getirenlerin, onun yazısını okuduğunda anlatılanların gözlerinin önünde canlanacağına inanıyoruz. Sinan Gün’ün yazısındaki samimiyet, okurda kutsal topraklara duyulan özlemi artırıyor.

Yazarlarımızdan Yusuf Tağan da Arabistan’da yıllarca kalarak bilgi ve tecrübesini bir potada buluşturabilen isimler arasında. Bizler için, Arafat’ın ümmeti birleştirici gücü ve etkisi üzerine bir yazı hazırladı.

Abdulkadir Yılmaz, yazısında Zilhicce’nin ilk on gününü işledi. Fecr suresinin ilk ayetleri ve hadis-i şeriflerle istikamet verdiği yazısında Zilhicce'nin ilk on günü nasıl değerlendirilmeli sorusunu da gündeme getirerek bizlerle güzel cevaplar paylaştı.

Hatice Şayakdokuyan ve Zeynep Gün’ün hazırladığı söyleşide hanım şahitlerin dilinden Haccın hissettirdiklerini ve Hacc anılarını okuyacaksınız. Dosyamızın diğer yazılarında olduğu gibi burada da mümin gönüllerin derinliklerinden gelen ifadeler sizi bekliyor.

Bu vesileyle merhum Zeki Soyak hocamızın Enderun FM’de yayınlanan Cuma sohbetlerinden olan ve onun Sohbetler kitabında da yer alan Kurban Bayramı konulu sözlerini kapak dosyamıza dahil etmeyi, istifadenize sunmayı istedik.

Nureddin Soyak hocamızın imzasını taşıyan başyazımızın bu ayki konusu; herkese bir şeyler söylemeye, yetiştirmeye çalışırken hayati ehemmiyet taşıdığı için unutulmaması gereken “kendini ihmal etmek, unutmak” hususu hakkında.

Kur’an İklimi, Hadis İklimi, Sosyolojik Siyer, Cihad Dersleri, Söz Meydanı, Maveradan Maceraya, İmbik, İlkadım Kitaplığı, İlmihal, La Havle, Muhasebe, Sizden Gelenler başlıklı köşelerimiz de yerli yerinde sizleri bekliyor.

Yeni sayımızda görüşebilmek ümidiyle…

Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr