İLKADIM'DAN- Hedefimiz ve Sloganımız
Mayıs 2023 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN- Hedefimiz ve Sloganımız

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergimizin Mayıs 2023 sayısıyla 418. kez huzurlarınızdayız. Yeni yıl, kış, deprem, bahar derken yaza merhaba diyebileceğimiz günlere geldik.

1453 tarihli kutlu fethi sinesinde taşıyan Mayıs ayı bize fetihleri hatırlatıyor. Giden şanlı akıncı ne gün döner yurduna sorusunun cevabını düşündürüyor. Mayısların unutturmadığı gündemlerden biri de dergimizin kurucusu, baş yazarımız Zeki Soyak hocamızın vefatı... Kendisini 29 Mayıs 2005’te yani bundan 18 yıl önce rahmet-i Rahman’a yolcu ettik. Allah, merhum hocamızı sevdiği kullarının zümresine dahil eylesin, bizleri cennetinde yeniden bir araya getirsin. Amin.

Bu vesileyle kendisi hakkında hazırlanmakta olan bir biyografi çalışmasında sona gelindiği haberini sizlerle paylaşmış olalım. Bu eserin, 2006 yılında “Allah Yoluna Adanmış Bir Ömür” manşetiyle yayınlanan İlkadım dergisi Zeki Soyak Özel sayısıyla birlikte hocamızı daha iyi ve yakından tanımak isteyenler için güzel bir vesile olacağına inanıyoruz.

2023 yılının Mayıs ayını bu yıl daha da özel kılan nedenlerden biri de 14 Mayıs seçimleri… Tercihimizin şekillenmesi, olgunlaşması ve netleşmesi hususunda yardımcı olabilmesi ümidiyle merhum Zeki Soyak hocamızın “Ölçüler Dengeler” kitabından alıntıladığımız “Doğru Seçim Yapmak” başlıklı bölümü bu sayımızda yayınlamayı uygun gördük.

Mayıs sayımızın kapak dosyasını ise “Duygularımızın İslamlaşması” konusuna ayırdık.

M. Tarık Özdoğan, tenperestlik yani rahata düşkünlük hakkında bir yazı hazırladı. Psikiyatrist Doktor Abdussamed Kaya, korkularımıza dair bir çalışma kaleme aldı.

Mikail Usta, her çağda ve kesimde kendini sıklıkla gösterebilen taassup isimli zehir üzerinde durdu, panzehirlerini sundu. Sinan Gün, sevgiyle olan imtihanımızı ele alarak sevgi eğitimi ve sevginin ölçüsü gibi başlıkları incelemeye çalıştı.

Ziya Ökçe, makam ve şöhret düşkünlüğü gibi insanı mezara dek takip eden iki hırsa karşı ikazlarda bulundu. Mustafa Yayla, çok sevdiği merhum Zeki Soyak hocamız hakkında hatıralarından birkaçını bizlerle paylaştı.

Zekeriya Gültaş da “Mehmed’i Fatih Yapan Fetih” başlıklı yazısıyla İstanbul’un fethini 570. kez kutlayanlar arasındaki yerini aldı.

14 Mayıs seçimlerinden milletimizin alnının akıyla çıkacağına inanıyor, Allah’tan bizlere tercihlerimiz hususunda muvaffakiyetler lütfetmesini diliyoruz.

Allah’a rağmen hiçbir şeyin olamayacağına, her ne yaşanacak ve işler nasıl sonuçlanacaksa hepsinin başından sonuna kadar Allah’ın izniyle gerçekleşeceğine duyduğumuz inanç tamdır.

Doğumu ve ölümü birer gün arayla Mayıs ayına isabet eden üstat Necip Fazıl’ın dizeleriyle ifade etmek gerekirse; “Mehmed’im; sevinin, başlar yüksekte, Ölsek de sevinin, eve dönsek de, Sanma bu tekerlek kalır tümsekte, Yarın elbet bizim, elbet bizimdir, Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir.”

Yeni sayılarımızda yine görüşebilmek ümidiyle Allah’a emanet olun.

“Hedefimiz Müslümanların İslamlaşması, sloganımız inanmak ve mücadele etmek.” Aliya İzzetbegoviç

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr