İLKADIM'DAN-Ey Oğulcuğum
Ocak 2020 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-Ey Oğulcuğum

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergisi, artık geride kalan bir yılın son sayısı ile huzurlarınızda. Önümüzde, tam karşımızda, gündemimizde yeni bir 366 gün var. 366 günün nice fırsatlara, hayra ve şerre vesile olabilecek olaylara gebe olduğunu Allah bilir. Biz, Allah’tan işlerimizde isabet ister ve neticenin her zaman hayırlı olmasını dileriz.

Hayatı, üç günlük dünya olarak özetleyenleri dikkate alırsak dünün geçtiğini, yarının gelip gelmeyeceğinin ya da yarına bizim erişip erişemeyeceğimizin meçhul olduğunu görür, geriye elimizde sadece bugünün yani içinde bulunduğumuz anın kaldığını rahatlıkla anlarız.

Böyle olunca elimizdeki en büyük sermayenin içinde bulunduğumuz zaman dilimi olduğu ortaya çıkar. Her neye niyet edilip hangi planlar, kimlerle ve nasıl yapılacaksa hepsi de içinde bulunulan şu anın gündemidir.

Plan ve programlarımızın da akıp gitmekte olan zamanla birlikte bir bir ilerlemesi, tıpkı saat gibi tıkır tıkır işleyip çalışması gerekir. Her anın yani şimdiki zamanın gereklilik ve ihtiyacı ne ise kul onunla meşgul olmalı, böylece geçip giden an ve zaman dün olarak geride kaldığında pişmanlık veya keşkeler değil, memnuniyet vermelidir.

Bir başka özet ifade ile hayat; iman ve cihattır. İman, en büyük nimet iken imanı koruyabilmek adına hayat boyunca verilen mücadele, gösterilen gayret ve hassasiyet de cihat olarak adlandırılır.

İlkadım dergisi, her ay gösterdiği iman mücadelesi ile kendi cihadının hakkını verebilmenin derdini taşımakta, kendi hesabı adına korku ve ümit arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır.

Dergimiz bu ay, öncelikle iman etmiş toplumlara, ardından da bütün insanlığa bir mesaj olarak Kur’an-ı Kerim’de yer alan Lokman aleyhisselam’ın oğulcuğu ile paylaştığı nasihatleri kendine gündem edinmiştir.

Kapak dosyası yazarlarımızdan Ahmet BELADA, Lokman aleyhisselam’ın oğulcuğu ile kurduğu diyalogda kendine nasıl bir konuşma tarzı yani üslup edindiğini dikkatlerimize sunmaktadır.

Abdülkadir YILMAZ, yine Lokman aleyhisselam örneğinden hareketle ebeveynin evladına vereceği ilk öğüdün ne olması gerektiği konusu üzerine hazırladığı yazısını bizlerle paylaşmaktadır.

Mustafa USTA, yapılan işlerin küçük görülmemesi gerektiği; Mahmut AVEDER, namazı dosdoğru kılma görevimiz; Muhammed ÇELİK ise yürüme ve konuşma adabı konulu yazılarını siz kıymetli okuyucularımızın istifadesine sunmaktan memnuniyet duymaktadır.

Rabbimizin rızasına erişebileceğimiz nice müjdeli günlerde yine buluşabilmek ümidiyle…

Allah’a emanet olunuz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr