İLKADIM'DAN-Aylık Buluşmalara 2019’da da Devam
Aralık 2018 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-Aylık Buluşmalara 2019’da da Devam

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergisi 365. sayısı ile karşınızda. Kurulduğu ilk yıllarda bir gazete olarak on beş günlük periyotlarla yayınlandığı dönemi hariç tutarsak her ay misafiriniz olmaya devam ediyor.

Geçmişimiz hakkında birkaç cümle kurmak gerekirse şunları rahatlıkla söyleyebiliriz; 365 sayı içerisinde namazı, orucu, haccı, zekâtı, kurbanı yazdığımız kadar cihadı da işledik. Şehadete bir, iki, üç sayıyla değil defalarca değindik. Her zaman ve devirde istismar edilen kavramlardan olan mücahid kimdir, kimlere şehid denir gibi hayati soruların cevaplarını titizlikle ortaya koyduk.

Mazlum coğrafyaların sesi olmaya çalıştığımız kadar, kardeşinin ahvaline sessiz kalan iktidar, servet, makam, yetki ve güç sahiplerinin içinde bulunduğu zilleti kendilerine hiç yakıştıramadığımızı ifade etmekten de geri durmadık.

Adını andığımız, eserlerinden, verdikleri mücadeleden alıntılar yapıp bir ufuk, duruş ve şuur ortaya koymak noktasında vesile edindiklerimiz arasında yer alan Şeyh Şamil’den Malcolm X’e, Hz. İbrahim’den Necmettin Erbakan’a, Hasan el-Benna, Seyyid Kutub, Ali Şeriati, Mevdudi, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet değil Mehmed Akif Ersoy, Hüsnü Aktaş, Ahmed İslamoğlu, Mahmud Sami Ramazanoğlu, Musa Topbaş, Osman Nuri Topbaş, Mahmud Esad Coşan, Bediüzzaman Said Nursi, Nureddin Yıldız, Osman Batur, Şamil Basayev, Emir Hattab, Cevher Dudayev, Aslan Maşadov, Doku Umarov, Ahmed Yasir, Abdulaziz Rantisi, Ömer Karaoğlu, Bülent Yıldırım ve nicelerini aklımızdan ve yanımızdan ayırmadık.

Ümmet derken hilafeti de unutmadık. Tarihimizden bahsedip sahte kahramanları bir yana koyarken isimsiz kahramanları hatırlattık. Mefkûremiz İslam’dır düşüncesini kendine azık edinenleri selamlarken, din düşmanlığında birleşenleri lanetledik. İmanın layığına muhabbet, müstehakına nefret olduğunu bildik, bildirdik.

Bildiklerimizin öğretmeni, bilmediklerimizin öğrencisi olduğumuz anlayışıyla yüzlerce sayıyı geriye bıraktık. “Ben asla kaybetmem. Ya kazanır ya da öğrenirim” diyenler gibi düşünerek yılları geride bıraktık.

İlkadım dergisi çeyrek yüzyıldır devam ettiği yayın hayatında bir neslin yetişmesi için gerekli olan süreyi hanesine tecrübe olarak kaydetti. Tecrübesini artırmak isteyen nice okuyucu İlkadım’ın sayfalarından istifade etti. Tecrübe ve tekliflerini bizimle paylaşıp yapıcı eleştirilerini esirgemeyen okurlarımız da iyi ki eksik olmadı. Öyle veya böyle yüzlerce sayı, onlarca yıl geride kaldı.

İlkadım dergisi 2018 yılının son sayısıyla yine meydanda. Bolca istifade edileceği ümidini taşıdığımız her sayımızda düşünce, fikir, çağrı ve tavırlarımızla her ay huzurlarınızdayız. 2019 yılında aylık buluşmalarımıza kaldığımız yerden yeni sayı ve heyecanlarla devam edebilmek ümidiyle.

Allah’a emanet olunuz.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Aralık 2018

Sayı: 365

İlkadım Arşiv