Temmuz 2015 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İffetli Evler & Dünya İslam'a Koşuyor

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız! Bu ayki sayımızda da sizleri iki güzel kitapla daha tanıştıracağız. Sultantepe yayınlarından çıkan ve Halime DEMİREŞİK hanımefendinin yayına hazırladığı İffetli Evler ve Dünya İslam’a Koşuyor isimli eserleri inceleyeceğiz.

Günümüz dünyasında en çok zarar gören kurumlarımızın başında geliyor aile. Yıllar önce bir casusun itiraflarında Müslümanları parçalamanın en kolay yollarından birinin aileyi parçalamakla mümkün olacağını okumuştum. Ülkemizde yayınlanan resmi istatistiklerde gördüğümüz evlenme ve boşanma sayılarını karşılaştırdığımızda maalesef aile yapılarımızda ciddi sıkıntıların yaşandığını müşahede etmekteyiz.  İffeli Evler isimli eserimizle de bir nebze olsun aile yapımıza yönelik tehditlere dur demek istiyoruz. Yazarımızın o güzel ifadesiyle: “Her birimiz, bir diğerimizle imtihan oluyoruz. Her birimiz, birbirimizden bir şeyler alıp birbirimize bir şeyler veriyoruz. Çevremizde olup biten olaylar, bazen bize “ibretlik hadiseler” şeklinde görülüyor; bazen de insanların hayatları ve başlarından geçenlere karşı takındıkları tavır, “örnek” almamızı gerektiriyor.

Bu kitapta neler okuyacağız diyenlere ise cevabımız şöyle: Bazen Hazret-i Süleyman’ın devrine gidip billurdan sarayları seyredecek, Belkıs’ın tahtını göreceksiniz. Bazen Çanakkale Harbi’ne katılmış eşini sabırla bekleyen bir hanımın diliyle: Beklemek, ateşten şiddetlidir.” diyeceksiniz. Bazen bir hafızın yanında, gece vakti teheccüde duracak ve teheccüd namazını müteakip Ekmekçi Fatıma Teyze’nin dualarına “Amin”diyecesiniz. İffet ve takva abidesi Hazreti Fatıma’ya misafir olup iffetli evleri görecek ve harama düşen bakışlarınız için “Ah, iki gözüm!” diye feryad edeceksiniz.

İkinci olarak tanıyacağımız eserimiz ise Dünya İslam’a Koşuyor isimli kitap. Bizler herhangi bir Müslüman kardeşimizin hayır işlemesine vesile olduğumuz zaman da nasıl da seviniriz değil mi? Bir kardeşimizin namaza başlamasına vesile olmak, zekât vermesine vesile olmak bizler için tarif edilemez duygular içerir. Peki, birinin hidayetine vesile olsak hangi duygulara sahip olurduk ki? Yaşamak lazım değil mi? İşte bu eserimizde gündemimize bu aralar az uğrayan bir kavram, hidayet kavramı ile ilgili hidayet öyküleri okuyacağız. Kitabımız iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümünde çeşit çeşit hidayet öyküleri bizleri karşılarken ikinci bölümünde ise yazarımızın gezi notlarıyla İslam Coğrafyasında bir gezintiye çıkıyoruz.

Bizler ne haldeyiz? Yazarımızın ifadesiyle “ Mühim olan, İslam’a kucak açan bu dünyada bizim yerimiz ne? Hizmetin, davetin neresinde duruyoruz? Bu büyük davanın gayret erlerinden birisi miyiz, yoksa daha sonra kaçırdığımız fırsatları görüp çok pişmanlık duyacak kimselerden miyiz?

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr