Temmuz 2011 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

İbadetin Beyni Dua& Kur’an’daki Peygamber

Kıymetli İlkadım oyucularımız. Bu ay sizlerle iki kitap daha tanıyacağız. Muhammed Emin YILDIRIM’ın kaleme aldığı İbadetin Beyni Dua ile Prof. Dr. Hayreddin KARAMAN hocamızın Kur’an’daki Peygamber isimli eserlerdir.

İbadetin Beyni Dua. Kitabın adı çok dikkat çekici değil mi? İbadetleri genel olarak yöneten bir ibadet varmış, o da Dua imiş. Eser, hayatımızın eksenine dualar girmiş olsun, duasıyla başlıyor ve yedi bölümden oluşuyor. Bölümleri genel olarak özetleyecek olursak: Allah Teala’nın bizlere Kur’an-ı Kerim’de öğrettiği dualar ilk bölümde yer alıyor.

“Ey Rabbimiz! Bizler indirdiğin kitaba iman ettik ve gönderdiğin elçine tabi olduk. O halde bizi hakikate şahitlik edenlerle beraber kıl. (Al-i İmran, 53)

 Bunu Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin duaları takip ediyor. Burada Rasulullah Efendimizin hayatının her anına duaya çevirdiği dikkatimizi çekiyor. Bir işe başlarken, yemek yerken, yeni bir elbise giyerken, uyurken, söze başlarken……Ey Rabbim! Kederden ve kaygıdan, acizlikten ve tembellikten, korkaklıktan ve cimrilikten, borcun altına girmekten ve düşmanların kahrına uğramaktan sana sığınırım. Hulefa-i Raşidin’den bir demet duaya âmin diyor Hz. Ebubekir Efendimizin (EyRabbim!) Beni Müslüman olarak öldür ve beni salihler arasına kat!(Yusuf, 101) duasını dilimize vird haline getiriyoruz. Kitabın ilerleyen bölümlerinde namaz dualarını okuyup namazda neler söylediğimizi hatırlıyoruz. Efendimizin farklı zamanlarda yaptığı duaları tekrarlıyor, dualarımızda Esma’ül Hüsna’nın önemini öğreniyoruz. (Siyer Yayınları)

Kur’an’daki Peygamber. Nesil yayınlarından yeni çıktı. Hayreddin KARAMAN hocamızın Peygamber Efendimizle ilgili sunumu kitap haline getirilerek elimizdeki eser ortaya çıkartılmış. Eser özellikle Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemi posta memuru olarak görenlere cevap olarak hazırlanmış. Kur’an-ı Kerim’den on ayetle Efendimizin vazifesinin sadece tebliğ olmadığı ispatlanıyor. Her bir ayet açıklandıktan sonra araya şiirlerin yerleştirilmesi çok güzel olmuş. Kitaba ikinci bölümün eklenmesi okuyucunun bilgilendirilmesi adına çok faydalı bir bölüm. Bu bölümde özellikle Sünnete Bağlılık ve Bidatlerle Mücadele’de bidatlerle ilgili açıklanan bölüm bidatlere bakış açımızı değiştireceğine inanıyorum. İslam’ın Şiarları adı altında bütün Müslümanları birleştirici unsurlar kısaca açıklanıyor. Besmele, selam, dini günler ve bayramlar, ezan, kıble, Cuma namazı, cemaatle namaz gibi. Son bölümde verilen Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin hayatının anlatıldığı Örnek Aile Ehl-i Beyt kısmı da bizler açısından ufuk açıcı bir bölüm. Özellikle Hocamızın yaşadığı bazı olaylarla desteklemesi bizleri Alevi kardeşlerimizle ortak noktalarda birleştirmesi adına gerçekten çok güzel bir bölüm. (Nesil Yayınları)

 

Ya Rabbi gözlerden akan yaş için                         Çok uyuduk artık uyandır bizi

Yolunda verilen nice baş için                                  Tek senin renginle boyandır bizi

Zalime atılın her bir taş için                                    Dayanamıyoruz dayandır bizi

Artım gözyaşını dindir Allahım                               Yeniden izzete döndür Allahım

                                                                                                        Hayreddin KARAMAN

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr