Mayıs 2013 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Hayatım İbret Aynası Ahmet Muhtar Büyükçınar

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları. Bu ay da sizlerle güzel bir eseri daha inceleyeceğiz. Ahmet Muhtar BÜYÜKÇINAR hocamızın hayatını anlattığı geniş hacimli bir kitap olan “Hayatım İbret Aynası” isimli kitabı tanıyacağız.

Elimizdeki baskısı Cihan OKUYUCU tarafından yayına hazırlanmış. Kitabın yazarı aslında Ahmet Muhtar BÜYÜKÇINAR. İçerisinde düzeltmeler yapılması, tekrarların çıkarılması ise Ertuğrul DÜZDAĞ, Necmettin TURİNAY ve Cihan OKUYUCU tarafından yapılmış. Kitap çok akıcı. Elinize alınca bırakmak istemiyorsunuz. 835 sayfalı kitabı çok kısa bir sürede okuyabiliyorsunuz. Ayrıca bazı bölümler anlatılırken Hocaefendinin bizlere yönelik verdiği bazı tavsiyeler çok önemli. İslam dininin daha doğru bir şekilde tanınması ve yayılması için çalışma yapmış büyüklerimizin birinci ağızdan hayat hikâyelerini okumak bizler için çok değerli bir hazinedir. Özellikle âlim diyebileceğimiz kişilerin nasıl yetiştiği veya yetiştirildiğini okudukça ve öğrendikçe âlim diye geçinen kişilerin aslında bu kavramla uzaktan yakından alakalarının olmadığını anlamış oluyoruz. Ahmet Muhtar hoca âlim olma yolunda ömrünü vermiş bir ilmiyle amil bir âlimimizdir. Hem öğrenmiş hem de öğretmiş.

Ahmet Muhtar BÜYÜKÇINAR kitabı yazış amacını şöyle açıklıyor: “ Burada kendini okumaya ve okutmaya hasretmiş bir ömrün bütün serencamını yazmaya çalıştım. Yaşadığım hayatın iyi ve kötü, bütün safhalarını anlattım. Farkındayım ki bir yandan yaşadığım devirleri size aktarırken bir yandan da yaşadığım devirleri size aktarırken bir yandan da içimde yeşerttiğim ümitleri, çektiğim acıları ve ruhumda hissettiğim hayal ve tasavvurlarımı sizlerle paylaşıyorum. Bütünüyle kalbimin esrarını şerh ediyorum.”

Gerçekten de kitabı okurken Hocaefendinin hayatının içerisine giriyoruz. Kitabı okurken o kadar kendinizi kitaba kaptırıyorsunuz ki bazen gülüyor, bazen de ağlamaktan kendiniz alamıyorsunuz.  Onunla birlikte annesizliğin acısını tadıyor, üvey anne zulmüne maruz kalıyor, şefkatli anneannenin kucağına kendimiz atıyor, kısa da olsa küçük yaşımızda Kur’an tecrübesine başlıyor, yürüyemez hale gelinceye kadar ismen baba olan kişiden dayak yiyor, çok küçük yaşlarda farklı farklı iş tecrübelerinden geçiyor, çok uzak yerlerde çalışmak için yürüyor, ilim tahsiline tekrar başlıyor, bu defa da tek parti zulmüyle karşılaşıyor, ders alırken ve verirken yakalanmamak için plan üstüne plan kuruyor, olmuyor Halep’e bin bir zorlukla gidiyor, beton zemin üstünde yatıyor, aç kalıyor, tekrar Türkiye’ye maceralı bir şekilde dönüyor, yine ilim öğrenme ve öğretme sevdasıyla yanıyor, maceralı bir askerlik süreci geçiriyor, ilmi kemale erdirmek için El Ezher’i hedefimize alıyor, çeşitli zorluklardan sonra Mısır’a ulaşıyor, orada 12 yıl süren yoğun bir eğitim görüyor ve hizmet için tekrar Türkiye’ye İstanbul’a geliyoruz. Kitabı özetleyerek anlattığım cümlelerim sizlere Hocaefendinin hayatıyla ilgili kısa bir ipucu vermiştir. Ben bir hizmetin içerisindeyim, hizmet ediyorum diyen Müslümanların okuması gereken bir kitap. (Kaynak Yayınları)

NOT: 6 Nisan 2013 Cumartesi günü rahmet-i Rahman’a kavuşan Ahmet Muhtar BÜYÜKÇINAR’a Allah Tealadan gani gani rahmet diliyoruz.


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr