Hayatı İman ve Cihat Olan Yusuf Abim
Mayıs 2020 İdris KARAGÖZ A- A+
A- A+

Hayatı İman ve Cihat Olan Yusuf Abim

“Mü'minler içinde Allah’a verdikleri sözde sadâkat gösteren nice erler var. İşte onlardan kimi adadığını ödedi, kimi de (bunu) bekliyor. Onlar hiçbir suretle (ahidlerini) değiştirmediler.” (Ahzâb Suresi, 23)

Yusuf Şibik…

O, Avanos’ta başlayan, Konya’da devam edip Ankara’da neticelenen bir hayatın garip yolcusuydu.

Yusuf abim yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen hayatı İman ve Cihat olarak gören bir mümindi. O’nun için şerefli bir hayat ancak iman ve cihat ile elde edilirdi. Hiçbir zaman yılgınlık göstermeden istikamet üzere mücadeleye devam etti. Her zaman kendinden önce kardeşleri gelirdi. Küçük büyük herkesle muhabbeti vardı. Herkesle iyi geçinir hoş muamele ederdi. İnsanlara sevgi ve heyecan aşılayan vefakâr biriydi. İnsanların dertlerine ve sevinçlerine ortak olurdu.

Yusuf abi kardeşlerinin problemlerini çözmek için ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyen biriydi. Bunun için gerektiğinde yapması gereken fedakârlık, özveri, keyfinden ve istirahatından geçmekse bir an tereddüt etmezdi. Allah rızası için aşılamayacak güçlükleri aşmak gerektiğini bilirdi. Mazeret üretmez iş üretirdi. Konuşunca gönülden konuşurdu. Kimseyi kırmaz ve incitmezdi. O en zor zamanınızda amasız fakatsız arayabileceğiniz, yanında bulunduğunuzda size huzur veren, sizi rahatlatan biriydi.

30 yılı aşan hukukumuzda acı tatlı birçok anımız oldu. En son hastanede, bana Konya’da öğrenci evindeyken bir gece kuru soğan ekmeği paylaştığımız anı hatırlattı. O soğanın tadını hiç unutmadı. Ben de unutmadım. Hitabını unutmadım. Samimiyetle gülen yüzünü unutmadım. Gezilerimizi unutmadım. Türkülerini unutmadım. Balıkları, yemekleri unutmadım. Ağabeyliğini unutmadım.

Ölümün, hayattayken tahmin edemeyeceğim kadar bir boşluk oluşturdu bende. Eksikliğini düşünmek bile istemiyorum. Ölümünü kabullenmek gerçekten çok zor. Genç yaşta kaybettiğim ağabeyimden sonra beni en çok sarsan ayrılış bu oldu. En son hastanede helalleşmiştik. Üzerimizde hakkın çok.

Rabbimden Yusuf abime rahmet ve mağfiret diliyorum. Rabbim, Resulüne komşu eylesin.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2020

Sayı: 382

İlkadım Arşiv