Şubat 2013 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Hasan El-Benna & Hesaplaşma Yüzyılı

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle Ahmet Emin DAĞ’ın kaleminden Hasan el-Benna’yı, İbrahim KARAGÜL’ün kaleminden de Hesaplaşma Yüzyılı isimli kitabını tanıtacağız.

Hasan el-Benna

Kitapta Hasan el-Benna çocukluğu ve gençliği, mücadelesi, kişiliği, fikirleri, metedolojisi ve İslam toplumuna bıraktığı miras bölümleriyle bizlere tanıtılıyor. Yirminci yüzyılın en büyük ve en etkili İslami hareketi kabul edilen Müslüman Kardeşler’in (İhvan-ı Müslimin) kurucusu ve teorisyeni olan Hasan el-Benna, etkisi sadece yaşadığı dönem ve ülke ile sınırlı olmayan nadir insanlardan biridir. (Bu kitabı seçmemizin en önemli sebebi de şu an İslam ülkelerinde en çok etkiye sahip hareketlerden biri olmasıdır. Mısır’da yönetime gelmesi, Suriye’de hareketin etkilerinin güç geçtikçe kuvvetlenmesi…)

Hasan el-Benna yaşadığı dönem itibariyle İngiliz sömürgesinin Mısır’ın bütün gelir getiren kaynaklarına el koyduğu, Mısır halkının sindirildiği, dünyevileşmenin artmaya başladığı bir zamanda mücadeleye başlıyor. Hasan el-Benna bir kıvılcıma benziyor. Müslümanların içerisinde var olan dava ateşini ateşleyiveriyor. Ali ulvi KURUCU hocamızın deyimiyle bir gönül avcısı O. Gördüğü bir Müslüman genci güler yüzü, keskin zekâsı ve müthiş ikna kabiliyetiyle hemen etkileyen bir dava insanı. Hasan el-Benna kurduğu hareketi 10 yıl gibi kısa bir sürede Mısır devletini yönetmeye talip bir siyasal yapıya dönüştürmeyi başaran bir idealisttir. Özetle İslam davasının yayılması için kendini bu davaya adamış ve bu dava uğruna hainler tarafından şehid edilen bir İslam Kahramanı. 

Kitabımız Hasan el-Benna’nın kendisinin kaleme aldığı Hatıralarım isimli kitabın özeti mahiyetinde. Ama Hasan el-Benna ile ilgili özet bilgilere ulaşmak isteyenler açısından faydalı bir kitap. (İlke Yayınları)

Hesaplaşma Yüzyılı

İbrahim KARAGÜL’ün bölgemizde olan olaylarla ilgili analizlerini ve olacak olaylarla ilgili tahminlerini içeren bir kitabı inceleyeceğiz. Kitabı okuduktan sonra zihnimizde şu beliriyor: Aslında bölgemizde meydana gelen hiçbir olay tesadüfî değil. Mezhepsel çatışmalar, suikastlar vb. Bölgemizde meydana gelen olayların büyük çoğunluğu ABD, İsrail ve İngiltere üçlüsünün hazırlayıp uygulamaya koyduğu planlardır. Bu üçlünün tüm planları Müslüman coğrafya üzerine. Maalesef bu coğrafyada istedikleri gibi at koşturup istedikleri düzeni kurmaya kendilerini yetkili hisseden üçlü şer ocağı. Kitabın sayfaları arasında gezerken acaba bu da mı olur, diye sorguladığımız durumlar da yok değil. Mesele Diyanet İşleri ve BOP bölümü bence çok dikkat çekici.

 Osmanlı devleti çökertildikten sonra bu coğrafyadaki bütün Müslümanlar yetim. Bu yetimliği de çeşitli güç odakları kendi güçlerini gösterme sahası olarak kullanıyorlar. Afganistan’daki durum, Irak’taki durum, şimdilerde Suriye’deki durum. Hepsinde de olan milyonlarca Müslüman’a oluyor. ABD-İsrail-İngiltere kendilerine güvenli koridorlar açmaya çalışıyor, öte tarafta Çin-Rusya- İran üçlüsü bunun karşısında bir şeyler yapmaya çalışıyor. ABD İslam ülkelerinden topladıkları Müslümanları gizli CIA uçaklarında işkenceye tabi tutuyor. Dünyanın istediği bölgesine istediği gibi işkence merkezleri açıyor. Kime karşı. Hep Müslüman’a karşı. Kitabı dikkatle okuyup üzerinde iyice kafa yormamız gerekiyor. Ayrıca kitapta daha birçok ilginç bilgi ve yorum bizleri bekliyor. (Timaş Yayınları)


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr