Ocak 2012 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Güne Düşülen Notlar & Mehdix

Kıymetli okuyucularımız. Bu ay sizlerle iki yeni kitap daha tanıyacak İlkadım Kitaplığımızı zenginleştireceğiz. Tanıyacağımız kitaplarımız Prof. Dr. Mehmet ÇELİK’in kaleme aldığı Güne Düşülen Notlar ile Turgay GÜLER’in kaleme aldığı Mehdix’tir.

Prof. Dr. Mehmet ÇELİK, TV’den alışık olduğumuz üslubunu eserine de yansıtmış. Zamanımızın vakanüvisti olan Mehmet ÇELİK Türkiyemizde son yıllarda yaşanılan bazı önemli olayları tarihe not düşme adına kayda geçirmiş. Kitap beş bölümden oluşuyor. Kitabı okudukça unutmaya başladığımız bazı olayları hatırlıyoruz. Abdullah GÜL’ün cumhurbaşkanı seçilmesi sırasında ülkemizde yaşanan gariplikler, söylenen sözler, birilerin yaptığı menfi icraatlar gözümüzün önüne geldikçe nerelerden nerelere geldik diyor, halimize şükrediyoruz. Şehit cenazelerinin hangi zamanlarda çoğalmaya başladığı, bize yutturulmaya çalışılan el-Kaide yalanı, Danıştay’ın meslek liselerle ilgili katsayı kararı ve daha bir sürü unuttuğumuz olay, söz ve kişi. Hele son bölümde üniversitelerimizle ilgili yapılan değerlendirme hakikaten çok güzel. Kitapla ilgili eleştiri olarak söyleyeceğimiz. Aziz Nesin’in Türk milleti ile ilgili söylediği sözün birçok defalar tekrar edilmesi, bazı cümlelerin tekrarının çok olması olarak sıralayabiliriz. Hemen yakınımızdaki tarihe merak duyanlara tavsiye edilir. (Paradoks Yayınları)

İkinci olarak Turgay GÜLER’in yazdığı Mehdix (Olasılık Teorisi) isimli kitabı tanıyalım. Kitap roman tarzında kaleme alınmış. Okumaya başlayınca bitirmeden bırakamıyorsunuz. Anlatılan olayların içerisine girip bazen Ceyhun, bazen Mehdix oluyorsunuz. Olaylar Ayet ve Hadislerle desteklenmiş. Özellikle Mehdi, Deccal ile ilgili Hadisler ile bazı ayetlerin yorumu dikkat çekici. Sade bir dil kullanılmış. Kitapta özet olarak: 2020 yılında Türk Genelkurmay Başkanının gördüğü rüya ile romanımız başlıyor. Hz Musa’nın asasının başkana verilmesi, Ayasofya’nın tekrar camiye çevrilmesi, bunun üzerine başta ABD ve diğer Hıristiyan dünyasının Türkiye’ye karşı birleşmesi, dünyadaki Müslümanların da Türkiye’nin yanında yer alması, İsrail’in asayı istemesi ve Mescid-i Aksa’yı yıkması, Başkanın Mehdix oluşu ve elindeki Asa ile çeşitli olağanüstü işler yapması. İsrail’in Kabe’yi yıkma tehdidine karşı Genel kurmay Başkanı ve Başbakanın Cuma Namazını Kabe’de kılmaları. İsrail’in, Başkanın uçağını düşürme çabaları. Sonunda Türkiye’nin savaştan galip çıkması, Mescid-i Aksa’nın tekrar Siyon’a yaptırılması. Ve Mehdix’e rüyasında yeni bir görevin tebliği. ne diyelim belki de bazı hayallerimizin gerçeğe dönüştüğünü görmek kitabı bize daha ilgi çekici hale getiriyor. Konu itibariyle ağır kitap okuyup da yorulanlara tavsiye edeceğim bir kitap.

(Hayat Yayınları)

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr