Haziran 2011 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Geçmişten Geleceğe Ko(nu)şanlar Davaya Adanmış Ömürler- Abdullah YILDIZ

Kıymetli okuyucularımız. Bu ay sizlerle yine güzel bir eser daha tanıyacağız. Namazla Diriliş Platformunun kurucularından Abdullah YILDIZ hocamızın Türkiye’mizde önde gelen dava adamlarıyla yaptığı söyleşilerden oluşan bir eser olan Geçmişten Geleceğe Ko(nu)şanlar. Daha ilk sayfalarını okumaya başladığımızda nelerle karşılaşacağımızı tahmin edebiliyoruz. İslam’a adanmış ömürler. Söylemesi çok kolay yaşaması çok zor olan bir cümle. Kitapta tanıtılan 41 muhterem şahsiyet ömürlerini davaya adamışlar ve öyle yaşamışlar. Söyleşi yapılan hocalarımızdan bazıları şu an hayatta değiller. En son kaybettiğimiz hocamız ise mart ayının başında ahirete göç eden, kitapta Konya’ya Sığmayan Manevi Mimar olarak tanıtılan Tahir BÜYÜKKÖRÜKÇÜ hocamızdır.

Kitapta daha başka kimlerle tanışıp konuşacağız mı diyorsunuz? İki Mütevazi Yazar olan Adil ve Alanur TEYMUR’dan Üsküdarlı Bilge Ahmed Yüksek ÖZEMRE hocaya, Bir İlim Çınarı Ahmet Mutar BÜYÜKÇINAR’dan Of Medrese Geleneğinin Son Temsilcilerinden Ahmed YAŞAR Hocaefendiye, Hocaların Hocası Ali ÖZEK’ten İmam Hatiplerin Kurucusu Prof. Dr. Sadettin ÖKTEN’e Emin SARAÇ hocadan Prof. Dr. Hayreddin KARAMAN hocaya, Hekimoğlu İsmail’den Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA hocaya, İslami Basının Öncü İsmi Mehmet Şevket EYGİ’den Ayaklı Tefsir Mahmut TOPTAŞ hocaya, Çileyle Yoğrulan Bir Gönle sahip olan Mustafa Necati BURSALI’dan Nazım Kıbrisi Hocaefendiye, İktisadın Duayeni “Vakıf İnsan” olan Prof. Dr. Sabahattin ZAİM hocadan Şule Yüksel ŞENLER’e kadar birçok değerli isim hakkında bilgi sahibi olacağız.

Her bir hayatta farklı farklı özellikler ve güzellikler gizli. Her bir hayatın içine girdikçe Müslümanın hizmet heyecanı daha da bir artıyor. Okuduğumuz hocalarımızda kendimizi, çalışmalarımızı değerlendirme imkanına sahip oluyoruz.

Kitabın içinden kısa bir ankdot aktarayım. İsmail Habib ERZEN hoca hafızdır. Bir gün ezber okurken birkaç yerde takılır. Başlar ağlamaya. Etrafındakiler şaşırır ve sorarlar: “Hocam ne oldu?” diye. Hocaefendinin cevabı: ‘Yarın Rabbim bana, “ Sana ayetlerimiz geldi ve sen onları unuttun. Bugün sen de unutulacaksın!” derse ben ne derim?’ diyor.

Buna benzen onlarca yaşanmış hikaye.

Özetle kitap kırk bir tane çok güzel insanı bizlere tanıtıyor. Var mı tanımak isteyen?

Araştırma ve Kültür Vakfı Yayınları, 212 534 88 88  

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr