Şubat 2014 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Düello / Şerif DEMİR

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle yakın tarihizi konu edinen, Şerif DEMİR’in yayına hazırladığı Düello (Menderes ve İnönü) isimli kitabı inceleyeceğiz. Kitabımız 272 sayfadan oluşuyor.

Yazarımız kitabımızda 1950-1960 yıllarını dört bölüm halinde inceliyor. Adnan Menderes’in siyasete girişi. CHP içerisinde aldığı görevler. DP’nin kuruluşu, Menderesin başbakan oluşu ve İsmet İnönü’yle yaşanan siyasi tartışmalar, ülkeyi ihtilale götüren süreç ayrıntılı bir şekilde işleniyor. Kitap hazırlanırken yazarımız, dönemin hem DP’ye yakın, hem de CHP’ye yakın gazetelerinden çokça faydalanmış. “Türk Tarihini Derinden etkileyen ve hala üzerinde sis perdesi olan yılları merak edenler için yazıldı.” Cümlesi kitabı özetler mahiyette bir cümle.

-İnönü’nün Milli Şef kimliği karşısında neler yaptığını,

-Adnan Menderes’in halkın gözünde nasıl ‘kahraman’ olduğunu,

-İnönü’nün ihtilal hakkındaki düşüncelerini,

-Adnan Menderes’in idamını İnönü’nün isteyip istemediğini öğrenmek isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitap.

Adnan Menderes siyaseti CHP içerisinde öğrenmiştir. 1946 seçimlerinde muhalefet safında yer almış, 1950 seçimlerinde Celal Bayar’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte hem parti lideri hem de Başbakan olmuştur. Menderesin şanssızlıklarından biri ülkeyi 27 yıl tek başına yönetmiş bir partiden sonra göreve gelmek olmuştur. Ayrıca kendisini Milli Şef olarak adlandıran ve öyle anılmak isteyen, 12 yıl ülkenin tek hâkimi konumundaki İsmet İNÖNÜ’den sonra başa geçmesi de diğer şanssızlığıdır. İnönü iktidarda olduğu yıllar boyunca her ne kadar bu millete kan kusturttuysa da muktedir konumdadır halen. Halkın hem maddi hem de manevi yönden anasını ağlatmasına rağmen bürokrasi ve askeriyedeki hâkimiyeti Menderes için tabiî ki olumsuz bir durumdu.

Kitabı okuduğumuzda aslında şunun farkına varıyoruz. Kişiler değişse bile zihniyet hep aynı. Çamur at izi kalsın. Dün öyleydi bugün böyle, anlayışı halen devam ediyor. Malum zihniyet 60 yıl önce de aynıymış şimdi de aynı. Ülkenin tek sahibi olarak kendilerini görmeler, bu ülkeyi kendilerinden başka yönetecek olmadığını zannetmeler, yapılan her hayırlı işe çamur atmalar… Halen devam ediyor. Kitabımızda bu ve buna benzer konular tarihi seyri içerisinde bizleri bekliyor. Bu günden altmış yıl öncesine bakıyorsunuz. 

İyi okumalar.

(Timaş Yayınları)

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr