Nisan 2017 Editör A- A+
A- A+

Dirilişin Soyadı: Ahirete İman

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergisi olarak yirmi yılı aşkın süredir gayret ediyoruz. Elinizdeki sayı 1990’ların başında atılan ilk adımımızı takip eden 345. adım olma özelliği taşıyor. Başka bir açıdan baktığımızda 350’ye beş var. Ümidimiz, gayretimiz ve bütün düşünce ve davranışlarımızın kendisiyle anlam bulduğu veya kaybettiği “niyetimiz” her sayımızın bir öncekinden ileriye taşınmış bir amel olması yönünde.

Nisan ayı İlkadım dergimizin çıkışının yıl dönümü. Çeyrek yüzyılı bu sayıyla birlikte geride bıraktık. Ameller niyetlere göre olduğu için Allah niyetlerimizi ve niyetin amele dökülmüş hali olan gayretlerimizi zaafa uğratmasın, bereketlendirsin.

Son sayımızın kapak konusu, imanın şartlarından biri olan “Ahiret”. Ahiret, kendisine yeterince hazır olamayanlar için azapla sonuçlanacak korkularla dolu. Ahiret, kendisine hakkıyla iman edenler için korkulardan emin olmanın yanında müjdelerle de dolu olan süreç.

Peygamber Efendimiz aleyhisselam, kıyametin ne zaman kopacağı sorulunca, muhatabına “Kıyamet için ne hazırladın?” şeklinde bir cevapla mukabelede bulunuyor. Bu yöntem, kesin ve net bir cevabın beklendiği sorular karşısında muhatabı düşünmeye ve düşündükleriyle sarsıp amele yani harekete geçirmeye yönelik bir tavır. Yani muhteşem.

Bir süreç dediğimiz ahiret de kendisine ne hazırladığımız konusunda verebileceğimiz cevaplarla gündemimizdeki yerini alıyor. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren ahiret sürecimiz başlıyor. Yıllar geçip giderken tükenen ömrümüzde yaptıklarımızla ve ihmal ettiklerimizle hesaba hazırlanıyoruz. İlahi rızaya isabet etmesi niyetiyle yaptıklarımızla ahiretimizi mamur eylerken, yapmadıklarımızla ya da yaptığımız halde niyetini ıskalayarak gizli şirke düştüğümüz davranışlarımızla ahiretimizi berbat ediyoruz.

Ahireti kapak edindiğimiz dosyamızda “insanların eğitiminde ahiret inancı” konusunu Eğitim köşemizin yazarı Doç. Dr. Rüştü YEŞİL kaleme aldı. Bir fert olarak “insanı dönüştürebilme özelliğiyle ahiret” konusunu Hacı BAYRAM hazırladı. “Toplumları etkileyen yönüyle ahireti ve ahirete imana sosyoloji açısından bakışı” Ömer Faruk ÖZCAN araştırdı. İsa SOYLU da “Nebe suresine göre ahiret inancı” konusunu işledi.

Köşe yazarlarımızdan Atilla DEĞİRMENCİ “Düşünce Ufkumuz” adlı köşesinde ahiret kavramını Diriliş Diziyle Değil Ahirete İmanla Başlar” başlığı altında inceledi. Abdullah Gülcemal, Avrupa’da son günlerde yaşanan Türkiye karşıtlığı üzerinde “Hav’rupanın Hortlakları” başlığıyla durdu. Cemil USTA “Birlik ve Beraberliği Sağlamak” derken Hamdi ÖZ de “Destur Var mıdır Beğ’im?” başlığını kullandı.

Mahmut AVEDER, Hadis İklimi köşesinde ikiyüzlülüğü işlerken Selim ARMAĞAN, Kur’an İklimi köşesinde “Peygambere İhanet” konusunu ele aldı. Nuri ERCAN, “Kur’an Okuma Geleneğimiz”den bahsederken Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN “Tevhid ve İstikamet”i vurguladı. İlkadım Kitaplığı köşesinde M. Selçuk ÖZDOĞAN, Hatice Kübra TONGAR’a ait bir eser olan Fıtrat Pedagojisi’sini tanıttı. Fıkıh köşesinde Namaz işlenirken, Düşünce Meydanı’nda “Hortlaklar Hortlattı Yine” başlığıyla İbrahim ÇİFTÇİ referandum kararını ve kendisini bu kararı vermeye iten sebepleri açıkladı.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2017

Sayı: 345

İlkadım Arşiv