Ağustos 2017 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Çocuklar Allah’ı Sorduğunda - Özkan Öze

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle Uğurböceği Yayınlarından çıkan Özkan ÖZE’nin yayına hazırladığı Çocuklar Allah’ı Sorduğunda isimli kitabı inceleyeceğiz.

Yazarımız Özkan ÖZE, minik okurlarımızın yakından tanıdığı bir isim. Şu Acayip Şeyler, Merak Ediyorum, Dersimiz Amentü gibi seri kitapların yazarı. Tarık Uslu ismiyle de çeşitli kitapları yayınlanmış bir yazarımız.

Yazarımız kâinat kitabını çocuklara çocukların ilgisini çekecek bir üslupta sunuyor. Karıncayla, ağaçla, gökyüzüyle, hücreyle çocukları buluşturuyor. Tarif verir gibi kitabi bilgiler vermiyor. Kendine has üslubu da çocuklar arasında gayet iyi takip ediliyor. Her çıkan yeni kitabı meraklıları tarafından hemen okunuyor. Çocuklara kader’i anlatıyor mesela. Kaderi Merak Ediyorum kitabını okuyan bir çocuk, kaderle ilgili sorduğu ya da soracağı soruların cevabını buluyor.

Yazarımız çocuklarımıza Allah’ı, Peygamberimizi, Kuran-ı Kerim’i, Melekleri ve diğer imani kavramları sevdirmeye çalışan biri.

Çocuklar Allah’ı Sorduğunda kitabı büyükler için hazırlanmış bir kitap. Çocuğumuz Allah ile ilgili sorular sorduğunda çoğumuz cevap vermekte zorlanırız. Ya klasik cevaplar verir geçiştiririz ya da hiç cevaplamadan yaşının küçüklüğünü bahane eder yanımızdan uzaklaştırırız. Hâlbuki kendini Yaratanı merak eden bir çocuğumuz var. Ne mutlu bizlere.

Bu kitapta çocuklarımıza Allah Teâlâ şöyle şöyle anlatılar tarzında cümleler yok. Yazar bizlerin ilk önce çocukları anlamamızı, o soruları sorduran sebeplerin neler olduğunun araştırılmasını, çocuklarımızı tatmin edecek cevaplar vermemizi dert edinmemizi istiyor özetle.

Yazarımız da bunu şöyle ifade ediyor: “ … Size Akdeniz usulü levrek buğulama tarifi verir gibi tarifler vermeyeceğim. “Çocuğunuz ‘Anne ben Allah’ı neden göremiyorum?’ diye sorduğunda ona şöyle cevap verin, iki nokta üst üste…” diye başlayan hiçbir bölüm bu kitapta olmayacak. Bu ve buna benzer pek çok sorunun cevabını, doğrudan çocuklarla konuştuğum başkaca kitaplarda uzun uzun anlattım zaten… Şimdi ise sizinle konuşuyorum ve bu kitapta yapmaya çalıştığım şey, çocukların Allah hakkında sordukları sorulara cevap vermek değil; çocuklar Allah’ı sorduğunda onları anlamaya çalışmak!”

Kitabı okurken bir cümle beni çok etkiledi: “Yaratılanlardan uzak kalmak, bizi Yaratandan uzaklaştırdı.” Bu cümleyi tekrar tekrar okudum. Bir daha, bir daha… Çok yerinde bir tespit bence.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr