Aralık 2012 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Cennetle Müjdelenen On Örnek İnsan & Ayşe Çokçevik

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. İnsan şahsiyete hayrandır. Birilerinin taklit etmek ister. Birilerine benzemek ister. Bizler de bu ay örnek alacağımız yıldızların en büyüklerinden on tanesini bizlere tanıtan “Cennetle Müjdelenen On Örnek İnsan”ı Ayşe ÇOKÇEVİK’in kaleminden tanıyacağız.

Kitabımızda her bir sahabi neseb, künye, lakap ve şemail bilgileri ve hayatlarındaki önemli olaylarla bizlere tanıtılıyor.

Hz. Ebubekir

İlk sırada Hz. Ebubekir radıyallahu anh var. Peygamberlerden sonra insanların en faziletlisi. Rabbimizin “Ben ondan razıyım, acaba o benden razı mı?” hitabının muhatabı. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yanından bir an ayrılmamış, O’nun mağara dostu, yaşarken Allah Tealanın selamına nail olmuş büyük sahabi. Hz. Ebubekir’in Evvah, Camiul Kuran, ZülHilal, Halifetul Rasulullah lakapları vardır. Ayrıca Cenab-ı Hakk’ın, cennetlik olanların hepsine birden tecelli edeceğe, Hz. Ebubekir’e ise hususi tecelli edeceği mübarek sahabi. Bu müjdeyi Ebubekir efendimiz hicretin devam ettiği kızgın çölde, açlık, susuzluk ve yorgunluğun en zirvede olduğu zaman alıyor. Bütün olumsuzluklar bu sonsuzluk müjdesiyle son buluyor. Ve hayatından diğer önemli kesitlerle örnek almamız gereken Hz. Ebubekir daha iyi tanınmak için bizleri bekliyor.

Hz.Ömer

İkinci sırada Hz. Ömer radıyallahu anhı tanıyoruz. “ Güneş Ömer’den daha hayırlı birinin üzerine doğmamıştır.” “Nefsim Kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki şeytan sana bir caddede rastlasa, yolunu değiştirir, başka bir yola girerdi.” “ Ebubekir ve Ömer peygamberlerden başka önceki ve sonraki orta yaşlı tüm cennetliklerin efendisidir.”şeklinde birçok müjdeli Hadis-i Şerif’in muhatabı Hz. Ömer.

“Dünyayı ıslah etmek için kendimizi ıslah etmemiz icap eder.

Kişinin büyüklüğü takvasıyla, üstünlüğü dindarlığıyla, şahsiyeti de güzel ahlakıyla ölçülür.” gibi muhteşem sözlerin ve “Allah’ım ruhumu iyilerle beraber al. Kötülerle beraber alma. Beni cehennem azabından koru. Beni hayırlı kulların topluluğuna kat. “Allah’ım zulmümü ve nankörlüğümü affet.”dualarının sahibi Hz. Ömer’i daha yakından tanıyoruz bu kitabımızla.

Hz. Osman

Üçüncü sırada Zinnureyn olan, Tebük Savaşı’nda ordunun yaklaşık üçte birini tek başına donatan cömert Hz. Osman’ı tanıyoruz. Peygamberimizin: “ Allah’ım cenneti ona vacip kıl.duasının muhatabı Hz. Osman’ı. En fazla zayi edilen şeyler şunlardır:Kendisinden bir şey sorulmayan alim. Kendisiyle amel edilmeyen ilim. Kabul edilmeyen doğru görüş. İçinde namaz kılınmayan mescit. Okunmayıp bir kenarda bir kenarda duran Kuran-ı Kerim. Ahiret yolculuğu için azık hazırlanmayan uzun ömür.”sözünün sahibi Hz. Osman’ı Ayşe ÇOKÇEVİK’in kaleminden tanımaya çalışıyoruz.

Daha sonra sırasıyla Hz Ali, Hz. Abdurrahman b. Afv, Hz. Sa’d b. Ebi Vakkas, Hz. Said b Zeyd, Hz. Talha b. Ubeydullah, Hz. Ubeyde b. Cerrah ve Hz. Zübeyr b. Avvam’ı tanıyoruz.

Ortalıkta bir sürü yanlış örneğin örnek diye takdim edildiği günümüzde “On Örnek İnsan’ı tekrar hatırlasak iyi olmaz mı?

Hayat Yayınları


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr