Şubat 2012 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Can Boğazdan Çıkar/Mehmet Ali Bulut

Kıymetli okuyucularımız! Bu ay sizlerle Hayat Yayınlarından çıkan Mehmet Ali Bulut’un Can Boğazdan Çıkar isimli kitabı inceleyeceğiz.

Yazarımız kitabı yaşadığı olaylar sonucunda yazıyor. Başından büyük bir ameliyat geçiyor. Ameliyattan sonra yazarın vücudunda öngörülemeyen yan etkiler meydana geliyor. Başlıyor araştırmaya. Ne yapsam ne etsem derken doktoru bir ilaç tavsiye ediyor, başka bir arkadaşı “Sakın ha, o ilacı kullanma!” diyor. Niye? O ilaç pankreasına zarar verir. Bu maceraların sonunda bir biyokimyacı hekime gidiyor. Yazara biyokimyacının söyledikleri çok uçuk geliyor. Mesela karaciğerinde DDT tortusunun bulunduğunu tespit etmesi gibi. Yazarımızın o sıralar tansiyonu 13-20 arası gidip geliyor, haftada en az iki kez migreni tutuyor, kolesterolü 290’larda, kilo da öylesine. Biyokimyacının tavsiyesine uyarak kan grubuna göre beslenmeye başlıyor. Ayrıca 36-40’ar saatlik açlıklar yapıyor, yeme içme düzenindeki sıralamayı değiştiriyor… ve sonunda rahatsızlıklarından büyük ölçüde kurtuluyor.

“İşte ben bu kitapla tahakkukumuzun sağlık gibi bir ödül olmasını sağlayacak usul ve yöntemleri kendi üzerimde uyguladıktan sonra sizlerle paylaşmaya çalıştım.” diyor yazarımız.

Hastalıklarımızın büyük bir kısmının yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı bilimsel anlamda da ispat edilmiştir. Kişilerin mizaçlarına uygun beslenmemesi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, farklı motorlarda farklı yakıtlar kullanıldığı gibi; insanların da farklı mizaç ve yapılara sahip olduğu, alınan gıdayı hazmettirecek enzimin her bünyede aynı güçte ifraz edilmediği belirlenmiştir. Dolayısıyla bizler kendi bünyemize uygun beslenme programımızı öğrenip sağlıklı yaşamalıyız.

Yazar kitabını hazırlarken Kuran’ı Kerim’i iki kez baştan sona okuyor ve hayretler içinde kalıyor. Beslenmemizle ilgili ne kadar da çok ayet varmış diye. Enam(nimetler), Maide(sofra) surelerinin isimleri daha bir ilgi çekici hale geliyor. Cennet ehlinin beslenme şekillerini daha bir ayrıntılı incelemiş, bahsedilen bazı kıssalara farklı bir açıdan bakıldığında insanı hayrete düşüren sonuçları üzerinde duruyor yazarımız.

Efendimize Mukavkıs’ın gönderdiği doktor bir buçuk yıl Müslümanların arasında kalıyor ve hiçbir sahabenin hastalanmadığını görüyor. Durumu Rasulullah’a arz edince Efendimiz niye hastalanmadıklarını açıklama sadedinde ona:“Biz hasta olmayız. Çünkü biz asla acıkmadan yemeyiz. Yemek yediğimizde de sofradan doymadan kalkarız ve senede bir hacamat yaptırırız.” Ne kadar dikkat çekici değil mi?

Kitabımız her bölümü çok ilgi çekici ama özellikle kan gruplarına (mizaçlara) göre beslenme bölümü bence en ilginç bölüm olmuş. Kan grubu 0 olanlardan başlayarak bütün kan gruplarının nasıl beslenecekleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış. Açıklanırken o kan grubu için şifa olanlar, zararlı olanlar ve yenilebilir olanlar olarak üç bölümde açıklanmış. Kitabın sonunda da kan gruplarına göre besinler tablosu bu bölümü destekleyici mahiyette olmuş.

Yazılanları kitabı okuduktan sonra uygulaya başladım ve çok faydasını gördüm. Bunun için bu kitabı okumanızı ve okutmanızı ısrarla tavsiye ediyorum.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr