Mayıs 2017 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Bana Yıldızını Söyle (Sahabeye Yolculuk) / Fatih Okumuş

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle Timaş Yayınları’ndan çıkan Fatih OKUMUŞ’un yayına hazırladığı Bana Yıldızını Söyle isimli kitabı inceleyeceğiz.

Bizler 21. yüzyılın koşuşturmacası içerisinde hem kendimizi hem de yıldızımızı kaybettik. Kendimize başka yıldızlar edindik, asıl edinmemiz gereken yıldızlar gündemimizde olmayınca. Sahabe Efendilerimizi (Allah onlardan razı olsun) tekrar gündemimize alma zamanı geldi. Yolumuzu şaşırmamamız için, dünyanın alâyişine kendimizi kaptırmamamız için Sahabe Efendilerimizle tekrar buluşmalıyız.

İşte Bana Yıldızını Söyle Sahabeye Yolculuk kitabı da bizleri Sahabe Efendilerimizle buluşturmak için yazılmış kısa ve öz bir kitap. 41 tane yıldız bizlere tanıtılıyor. Sahabeler tanıtılırken çok ayrıntıya girilmemiş. Bizlere ışık tutacak bazı önemli bilgiler verilmiş sadece. Bence amaç sahabeden kopmamak. Kopmamak için de sürekli sahabe Efendilerimizi okumak, anlamak ve yaşamak. Bizler Ashabı Kiram Efendilerimize sonsuz bir muhabbet duyarız. Çünkü;

  • Ashabı Kiram Efendilerimiz, Kur’an-ı Kerim’in ayet ayet inişinin heyecanını yaşadılar. İlahi buyrukların yeryüzünü ilk defa şereflendirmesine şahit oldular.
  • Kur’an-ı Kerim’in kendisine indiği, Cenab-ı Hakk’ın “âlemlere rahmet” gönderdiği o seçkin Peygamberi gözleriyle gördüler, O’na elleriyle dokundular.
  • Cahiliyet bataklığından kurtulmalarına o İki Cihan Güneşi’nin vesile olduğunu anladılar, O’na derin bir şükran duydular ve kendisine bütün varlıklarıyla bağlanıp sarıldılar.
  • Rasulullah’ın mucizelerini defalarca gördüler, mübarek vücudunun bereketini defalarca hissettiler.
  • Gönüllerini O’nun muhabbetiyle doldurdular. Peygamberler Sultanını göremedikleri zaman içlerinde bir boşluk hissettiler. Kalkıp huzuruna gittiler. “Sen aklıma düşünce bir yerde duramıyorum.” diyerek O’na duydukları sonsuz sevgiyi dile getirdiler.
  • Onlar, duydukları bir hadis hakkında şüpheye düşünce, o hadisi kendileriyle birlikte dinleyen bir kimse bir aylık mesafede olsa yanına gider ve o Hadis-i Şerif hakkında görüşürlerdi.

Rasulullah’ın muhterem eşi Hz. Hatice annemizi, Sıddık olan Hz. Ebubekir Efendimizi, mü’minlerin emiri Hz. Ömer’i, minik dev adam olan Hz. İbn Mesud’u, cömertliğin kraliçesi olan Sevde binti Zema annemizi, uçan mücahid Hz. Cafer efendimizi ve daha onlarca yıldızımızı yakından tanımak istemez misiniz?

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr