Mayıs 2016 Nuri ERCAN A- A+
A- A+

Antidepresan Haberler

Düğün Farkı
(492 Yıl Önce)

Tevafuk bu ya, Kanuni Sultan Süleyman ile vezirinin düğünleri peş peşe gerçekleşir. İlk düğünü padişah yapmıştır. Saray erkânı mükemmel bir düğün ortaya çıkarmanın bilinci ile hareket eder. İmkânlar seferber edilir. Nihayetinde yedi düvele nam salan bir düğün yapılır.

Düğünde dönemin eşrafı, âlimleri, edipleri yabancı ülkelerin sefaret mensupları, fakir fukara, garip guraba bîtamam yerlerini almıştır. Örf ve âdete uygun eğlenceler tertip edilmiş; masallara konu olacak şölenler yapılmıştır. El hâsılı kelam Kanuni’nin düğünü pek hoş olmuştur ve dahi yıllarca dilden dile anlatılıp hikâye edilmiştir.

Kanuni’nin düğününün yankıları memleket köşelerinde henüz yankılanıp dururken, sarayda başka bir düğün hazırlığı vardır. Vezirin düğünü de padişahın düğününden hemen sonra gerçekleşecektir. Bu sebeple saray erkânı soluk alacak vakit bulamadan ikinci bir düğünün telaşına kaptırmıştır kendisini. Bundan naşi ne masraftan ne de gayretten çekinilmiştir.

Düğünlerden bir süre sonra Kanuni ve veziri bir av seferi sırasında sohbet ederken söz düğünlerin ihtişamına gelip çatar ve padişah vezirine sorar:

-Söyle bakalım vezir efendi, hangimizin düğünü daha muhteşem idi?

Vezir cevap verir: “Tabi ki benimki.”

Padişahın maiyetindekiler bu cevap karşısında ürperir. Kanuni dahi irkilir ve şaşkın şaşkın vezire nasıl olur anlamında bakarken, vezir sözünü tamamlar: “Benim düğünüme cihan padişahı teşrif buyurdu. Ya sizinkine!”

Ortopedi Doktoru Arayan Adam
(15 gün önce)

-Selamün aleyküm

-Ve aleyküm selam, ne var ne yok kardeş?

-İyi değilim, bana acele bir ortopedi doktoru lazım. Devlet hastanesinde tanıdığın var mı?

-Hayırdır… Ne oldu?

-Sen söyleyiver bana, tanıdığın doktor var mı?

-Acele etme! Nedir bu halin, kaza falan mı oldu?

-İşinin ehli bir ortopedici söyle, hemen gitmem lazım. Tanıdığın var mı yok mu?

-Var var, işinin ehli bir ortopedi uzmanı var tanıdığım, adı da Seyfullah. Sen hala ne olduğunu söylemeyecek misin?

-Haa, söyleyeyim. Arkadaşlarla beraberdik. Sohbeti koyulaştırdık, fakat biraz aşırı gidip lafın belini kırmışız, lafın beline bir baktırayım dedim.

-…!

Cömert Olanlar Hızlı Kilo Veriyor
(Bir kaç gün Önce)

Son dönemlerde nimet ve refah seviyesinin hızlı bir artış göstermesi bir takım problemlerle yüz yüze gelmemize neden olmuştur. Daha on - on beş yıl öncesinde dolaplarında pişirecek malzeme bulamayan ev hanımları şimdilerde ağzına kadar dolu dolaplarındaki malzemelerin bolluğundan hangisini pişireceklerine karar verememektedirler. Tabi ki bu durum ecnebi ülkelerin vatandaşlarının başına gelen obezite hastalığının bizim de dostumuz(!) olmasına neden olmuştur.

Obezite, işi gücü yemek olmasına rağmen hareketi sevmeyen, böylece bereketten de haberi olmayan insanların hastalığı durumundadır. Bunun gelecekte ülkemiz insanı için tedavisi zor dertlerden biri olacağını beyan eden uzmanlar şiddetle zayıflamayı tavsiye etmektedirler. Çok değerli uzmanlarımız çeşit çeşit zayıflama yöntemleri, farklı farklı diyetler önerirken Anadolu’muzun küçük bir kasabasında cömert bir vatandaşımızın 5 kilo birden verdiği tespit edilmiştir. Uzmanları bile şaşırtan bu hızlı kilo verme olayının kahramanını bulduk ve sizin için kısa bir röportaj yaptık.

-Sayın vatandaşımız, bir anda 5 kilo verme olayını nasıl gerçekleştirdiniz? Açıklar mısınız?

-Tabi ki kardeşim... Cömertlik sayesinde!

-Nasıl yani anlamadım!

-Anlamayacak bir şey yok. Yeni evli bir komşum var. Geldi. Benden kilo istedi. Ben de zaten yapı olarak isteyeni mümkün olduğunca geri çevirmeyen biriyim. Hemen tamam dedim. Bodrumdaki 5 kiloyu çıkartıp verdim. Genç komşum da 5 kiloyu çuvala koyup, uzunca bir sicim bağlayarak üç senedir temizlenmeyen bacasını bir güzel temizledi.

Arapçayı Sevmeyen Arapça Öğretmeni
(4 gün önce)

-Mesleğinizi sorabilir miyim?

-Arapça öğretmeniyim.

- Öyleyse Arapçayı çok seviyorsunuz?

-Hayır, pek sevmiyorum.

-Nasıl olur?

-Türk çayı daha güzel! Hem daha güzel çıkıyor, hem daha lezzetli.

Yurtdışı Gezilerine Nihayet İzin Çıktı
(13.04.2016)

Ellerinde yayımlanmış bir talimatname fotokopisi olduğu halde bizleri ziyaret eden bir grup öğrenci artık yurt dışına da geziler yapılacağından son derece memnun olduklarını beyan ettiler. Öğrencilerimizin bu sevinçlerini paylaşmak için biz de talimatnameyi aynen yayımlıyoruz.

Sayın ........................

Yıllardan beri sadece yurt içine yapılan gezilerin öğrencilerde bir takım iç kararmalarına ve strese neden olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya çıktığından 13.04.2016 tarihinden itibaren öğrencilerimizin yurtdışında, yurt bahçesinde, bahçedeki kamelya yakınlarında ve kamelya içinde, güvenlik kulübesi yakınlarında gezip dolaşmalarında bir sakınca yoktur.

Bilgilerinize rica edilir.

İmza ..............................

Yurtlar Kurumu Vekâlet Müdürü

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2016

Sayı: 334

İlkadım Arşiv