Mayıs 2014 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Allah De Ötesini Bırak & Mihmandar

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucularımız. Bu ay sizlerle İlkadım Kitaplığımıza iki yeni kitap daha kazandıracağız. Uğur KOŞAR’ın Allah De Ötesini Bırak ve İskender PALA’nın Mihmandar isimli kitaplarını inceleyeceğiz.
Uğur KOŞAR, psikolojik danışman. Kendisine psikolojik sorunlarla gelenleri ilaçsız ve tek seansta tedavi etmesiyle tanınıyor. Terapi yöntemi olarak da bize ait argümanları çoğunlukla kullanıyor. Aslında kullanılması gereken yöntemleri kullanıyor. Bize ait gereken değerler yaşanmadığından insanımız psikolojik danışmanlarının kapısını çalmayı çoğalttı. Uğur KOŞAR, bu kitabıyla bizlere Rabbimizi tüm hücrelerimizde hissetmemizi sağlamaya çalışıyor.(Ben sizi yeni bir şeyle tanıştırmıyorum, sadece unuttuğunuz kendi özünüzle tekrar buluşmanıza vesile oluyorum.) Tevekkülün nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili çok güzel örnekler veriyor. İnsan zihninin insana sürekli tuzaklar kurduğunu sıklıkla vurguluyor. Rızık noktasında bildiğimiz bilgilerle bizlere uyarılarda bulunuyor. Dua ile ilgili ne yapmamız ve nasıl yapmamız gerektiği noktasında bilgiler sunuyor. Kitapta aralara yerleştirilen spot cümleler kitabın okunması açısından çok güzel düşünülmüş. Ayrıca aralara serpiştirilen kıssalar ve yazarın başından geçen bazı olaylar bilgilerin kalıcılığı açısından faydalı olmuş. Kitabımız güzel bir kapak tasarımıyla Destek Yayınlarından biz okuyuculara sunulmuş.
Kitabın içinden:
İşin Allah’a kalmışsa olmuş bil! (Şems-i Tebrizi)
   Bir şeyi oluruna bırakırsan zamanla acıyarak geçer, üzerindeki yükü Allah’a bırakırsan huzurla, nurla geçer.
   Allah’ım! Senin seçtiğin benim seçtiğimdir, inanırım ki sen en iyisini bilirsin.

İkinci olarak inceleyeceğimiz eserimiz de İskender PALA’nın son kitabı. Ocak 2014’te çıktı. İsmi Mihmandar. Bir Eyüp Sultan Romanı. 377 sayfadan oluşuyor.
 Medine’ye ilk ikamet edenlerin kıssasıyla başlıyor. Bu kıssada bizlere Ebu Eyyüb El Ensari hazretlerinin evinin yüzyıllar öncesinden Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem için hazırlandığı, yüzyıllar boyunca Ebu Eyyüb’ün ailesinde Efendimiz’e sunulmak üzere bir mektup saklanageldiği anlatılıyor. Daha sonra Peygamber Efendimiz’in hicretini tekrar hatırlıyoruz. Bir nebze olsun o hicretteki zorluğu anlamaya çalışıyoruz. Medine’de Ebu Eyyüb radıyallahu anh ve ailesiyle birlikte o Mübarek Peygamberi beklemenin heyecanını yaşıyoruz. Efendimiz Medine’ye ulaşınca Kusva’nın bizim evimizin önünde durması için dualar ediyoruz. Ve daha sonra 80 yaşını aşmış ama cihad aşkıyla gönü dolu Ebu Eyyüb hazretleriyle Konstantiniyye’ye sefere çıkıyoruz. Hamed (Humeyd b. Bekir)’le biz de Ebu Eyyüb radıyallahu anhın mihmandarlığını yapıyoruz. 40 tane hadis öğreniyoruz Hamedcikle. Ve Ebu Eyyüb El Ensari’yi surlara en yakın yere defnediyoruz. Fatihalar gönderiyoruz mübarek ruhlarına. Bizlerin burada kısaca özetlemeye çalıştığı kitapta bizleri o dönemlerle ilgili birçok ayrıntı bekliyor.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr