Eylül 2013 M. Selçuk ÖZDOĞAN A- A+
A- A+

Ahmed İslamoğlu

Kıymetli İlkadım Kitaplığı okuyucuları! Bu ay sizlerle İlkadım Kitaplığımıza güzel kitap daha kazandıracağız. Ahmed İSLAMOĞLU hocamızı kendi kaleminden Nazif YILMAZ’ın düzenlemesiyle tanıyacağız. Kaynak yayınları Ahmet Muhtar BÜYÜKÇINAR’ın hayatının anlatıldığı kitapta olduğu gibi güzel bir kapak ve sayfa tasarımıyla bu mühim eseri bizlere kazandırmış. Bu kitap Ahmed İSLAMOĞLU serisinin ilk kitabı.

Günümüzü kaht-ı rical devri olarak tanımlayan büyüklerimiz az değildir. Kitapta da geçtiği üzere Tahir BÜYÜKKÖRÜKÇÜ Hocamız ile Ahmed İSLAMOĞLU Hocamız birbirlerini severler ve görüşürler. Ahmed İSLAMOĞLU Hocamızın ziyaretlerinden birinde Tahir Hocamız şu cümleleri kullanır: “Yahu eskiden bayramlarda büyüklerin elini öpmeye çıkardık. Akşam olurdu da eli öpülecek büyük zatları bitiremezdik. Şimdi yarım milyonluk Konya’da eli öpülecek kimse kalmadı.” diyor. Ahmed İSLAMOĞLU hocamız da günümüzde eli öpülecek zatlardan biri. İlmiyle amil, çevresini kandil gibi aydınlatmaya çalışan, derviş gönüllü, mücahit yürekli bir İslam kahramanı. Hayatını birinci ağızdan öğrenmemiz bizler açısından çok önemli. Ahmed İSLAMOĞLU gibi yaşayan büyüklerimizin gelecek nesil açısından mücadeleleri mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Önceden belki her belde de din büyüğüne rastlamak mümkündü. Fakat günümüzde bir din âliminin elini öpebilmek, duasını alabilmek için yüzlerce kilometre yol gitmemiz gerekiyor.

Ahmed İSLAMOĞLU soyu şecere ile sabit bir seyyid. Kökten itibaren mutasavvıf bir aile. Kadiri tarikatında hizmet etmiş aile büyükleri çok fazla. Kendisi Yahyalılı Hacı Hasan Efendiye intisab etmiş bir Nakşi. Büyük insanların yaşantıları da büyük oluyor. Hele hele Ahmed Hocamızın hayatı daha bir değişik daha bir tatlı. (Kitabı sohbet edermiş gibi yazmış. Sohbetlerindeki tadı kitabı okurken alabiliyorsunuz.) Öğretmeninin sınıfın ahengini bozan öğrenci istemiyorum, sözü üzerine okul hayatını bitirecek kadar gözü kara, verdiği kararlardan dönmeyecek kadar kararlıdır Ahmed Hocamız. Askerliği bambaşka güzelliklerle dolu. Tasavvuf hayatı Hacı Hasan Efendiyle olan muhabbetleri, Türkiye’nin farklı bölgelerinde ziyaret ettiği bazı âlimlerle ilgili bilgiler, tasavvufla ilgili verdiği bilgiler dikkatle okunması, mütalaa edilmesi gereken konulardan bazıları.

Ahmed İSLAMOĞLU Hocamızda bir hatıra ile yazımızı bitirelim:

Edebi nasıl tarif etmişler? Edep, aklın dışarıda görünüşü; huzur ise içeriden görünüşüdür, demişler. Bir de edebin zahiri yönü vardır. Mesela: İslam edebinde eli bele koymak, arkaya koymak, ayak ayak üstüne atmak uygun değildir. Kibir alameti olacak şeylerden sakınmak gerekir. Şeytan cennetten eli belinde sürülmüştür. Eli bele koyma kibir alameti olarak görülür. Çünkü el, bele kondu mu, göğüs kalkar. Onun için namazda el, bele değil öne bağlanır. Bağlandı mı da baş ve göğüs öne doğru iner. İblis cennetten kovulunca öyle sürüldü ibret-i âlem için.

Ahmed İSLAMOĞLU hocamıza Yüce Rabbimizden hayırlı, sağlıklı, bereketli bir ömür niyaz ediyoruz. 


Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr